Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa’dan fıstık gibi haber; hasat başladı

Şanlıurfa’nın en önemli geçim kaynağı olan fıstığın hasadı Şanlıurfa Valisinin katıldığı bir törenle başladı.

Şanlıurfa’dan fıstık  gibi haber; hasat başladı
Şanlıurfa’dan fıstık  gibi haber; hasat başladı

Türkiye’nin önemli ölçüde fıstık ihtiyacını karşılayan Şanlıurfa’da fıstık hasadı, Şanlıurfa Valisinin katıldığı törenle başladı.

Antep fıstığının yüzde 50’sinin yetiştirildiği Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde düzenlenen ‘Fıstık Hasadı Şenliği’ törenine, Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, Birecik Kaymakam Vekili Mutlu Köksal, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Birecik Belediye Başkanı Faruk Pınarbaşı ve çok sayıda kişi katıldı.

Ayrıca törende açılış konuşması yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Çakmaklı, Şanlıurfa’da geçen yıla göre bu yıl fıstığın artış gösterdiğine dikkat çekerken, Birecik Belediye Başkanı Faruk Pınarbaşı ise devletin ekonomiye büyük katkı sunan fıstığı desteklenen ürünler arasına alması gerektiğini söyledi.

Törende konuşan Vali Tuna, “Şanlıurfa, bölgede bir inci tanesi gibidir. Çok önemli potansiyeli ile gelecek vadediyor. Gelecekte daha iyi yere gelecek, hak ettiği yeri alacak. Fıstık konusunda sahiplenip kullanan bazı illerimiz oldu. Olsun o da ülkemiz için bir kazançtır. Ama Şanlıurfa bundan sonra fıstığıyla birlikte birçok alanda adından söz ettirecek, sanayisinden de adından söz ettirecek. Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip olan bu il inşallah gençleriyle de ekonomiye katkı sunacaktır.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından fıstık üretimine katkılarından dolayı Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna tarafından İş Adamı Mahmut Mirkelam’a, Milletvekili Fakıbaba tarafından da Başkan Faruk Pınarbaşı’na teşekkür plaketi verildi.

Program, Vali Tuna ve diğer protokol üyelerinin fıstık toplamasıyla son buldu. (Ramazan Casuk-İLKHA)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu