Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Şanlıurfa'daki Suriyeliler oy kullanacaklar mı?

Şanlıurfa'daki Suriyeliler oy kullanacaklar mı?

Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü İlhan Eser, "Suriyeliler bizim ülkemizde misafir olmalarından ve onlara nüfus il müdürlüğü tarafından verilmiş bir kimlik olmadığından dolayı oy kullanamazlar " dedi.

Giriş Tarihi: 27 Mart 2014 Perşembe 20:51
Şanlıurfa'daki Suriyeliler oy kullanacaklar mı?

Son günlerde yer alan bazı haberlere göre Suriyeli vatandaşların oy kullanmaları için 9 numara ile başlayan kimliklerin verildiği iddia ediliyor. Konu ile bilgi aldığımız Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü İlhan Eser, Suriyeli vatandaşlar misafir konumunda olduğundan dolayı oy kullanamaz. Nüfus İl müdürlüğü tarafından onlara verilen herhangi bir kimlik yok, verilen kimlik Emniyet Müdürlüğü tarafından verilmiştir. Oda oy kullanmaları için verilen bir kimlik değil çadır kentlerin dışında yerleşim yerlerinde kendi imkânlarıyla barınan Suriyelilerin, kayıt altına alınmalarının, kamu hizmetlerinin daha kolay verilebilmesi ve aralarında çeşitli suçlara karışanların daha kolay tespit edilebilmesine olanak sağladığını ve güvenlik amacıyla, kamu düzeni açısından önem teşkil edebilecek şekilde bunların kimliklendirilmeleri işlemleri verildiğini söyledi.
Eser,  vatandaşlarımız arasında böyle bir dedikodu yayılmakta. Fakat bilindiği gibi Türkiye'de oy kullanma yetkileri ve kimlerin oy kullanacağı kanun ve yasalarla belirtilmektedir.   En önemlisi Türk vatandaşı olması gerektiğini söyledi.
Eser, "Suriyeli vatandaşlar şuan bizim ülkemizin misafiri olduğundan dolayı oy kullanmaları mümkün değildir. Vatandaşlar bu tür söylemlere itibar etmesin" dedi.

GAPGündemi

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Emniyeti kaçakçılara geçit vermiyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com