Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Şanlıurfa'daki soğan üreticileri dertli

Şanlıurfa'daki soğan üreticileri dertli

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde Soğan üreticileri zor durumda. Alternatif tarım amacıyla yetiştirilen soğan tarlada kaldı. Kış aylarında cep yakan soğanı birçok çiftçi satacak müşteri bulamazken, ürünlerini satabilen çiftçiler de elde ettikleri gelirin masraflarını bile karşılayamadığını belirtti.

Giriş Tarihi: 14 Mayıs 2016 Cumartesi 18:54
Şanlıurfa'daki soğan üreticileri dertli

İlçenin Tunçbilek ( Ali Sark ) Köyünde soğan ekerek çiftçilik yapan İskender Koç,”Alternatif ürün amacıyla soğan ekimi yaptım. Kışın 2 TL olan soğan fiyatı şimdi 20 kuruşa inmiş. Bize kilo başına 15 kuruş kalıyor. Bu fiyata satmamız durumunda, yaptığımız masrafın yarısını bile çıkaramıyoruz. Bunca emeğimiz boşa gittiği gibi borçlu da kalıyoruz. Bu durumda soğan üretimi yapan biz çiftçilerin tamamı iflas etmiş durumdayız.” dedi.

Soğan ekimi yapan çiftçilerden Seydi Hilzan ise,” 20 kuruşa bile birçok üretici müşteri bulamıyor. İşçi bedeli, tohum, gübre, elektrik bedeli ve benzeri masrafların tamamı ortada kaldı. Çok kaliteli soğan üretmemize rağmen mahsulümüz tarlada çürüyor. Ben ve çocuklarım aylardır gece gündüz çamurun içinde çalışıp soğan yetiştirdim. Fakat soğanlar tarlada çürüyor. Bunca masrafım ve emeğim çöpe gitti.” dedi.

İlçede ve çevrede soğan üretimi yapan birçok çiftçi var ve tamamı dertli. Çiftçilerin ortak talebi devletin ürünü ihraç etmek için girişimlerde bulunması doğrultusunda.

Maliyetin yüksekliği, elektrik sıkıntısı, bölgede yaşanan çatışmaların oluşturduğu sıkıntılara rağmen ayakta durmaya çalışan bölge çiftçileri ve özelikle soğan yetiştiricilerini zor günler bekliyor. Birçok çiftçi umudunu yetirdiğinden dolayı, çareyi çocuklarını batı illerine işe göndermekte buluyor. (Sabri Acet-İLKHA)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Vali Tuna'dan Suriyelilere çağrı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com