Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Şanlıurfa'daki Grip salgınına dikkat

Şanlıurfa'daki Grip salgınına dikkat

Kış aylarında daha çok rastlanan grip salgınıyla ilgili konuşan Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürlüğü, salgının yayılmasının önüne geçmek için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 4 Mart 2015 Çarşamba 14:16
Şanlıurfa'daki Grip salgınına dikkat

Halk Sağlık Müdürlüğü Vekili Uzman Dr. Deniz Utku, özellikle kış aylarında tüm dünyada sıklıkla görülen grip salgınına dikkat çekti. Girp salgınının kış aylarında daha çok görüldüğünü belirten Utku, salgının yayılmasının önüne geçmek için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

Kış aylarından giderek artan grip salgınına değinen Altun, “Grip salgını tüm dünyada her yıl tekrarlayan bir durum, çünkü mevsimsellik arz eder. Sıkıntı, bu grip virüslerinde gerekli tedbirlerin zamanında alınmamasıdır. Ne gibi mesela, aşılamayı önerebiliyoruz, kasım ayına kadar yapılan grip aşıları her yıl yenilenerek tekrara piyasaya sürülmektedir. Sağlık Bakanlığınca kullanılması önerilmektedir.” şeklinde konuştu.

Benzer durumlarda geçmiş yıllarda alınan tedbirlerin devam etiğini belirten Altun, “Şu anda bu tedbirler devam etmekte. Hava limanlarında, sınır geçişlerinde kontroller devam etmekte. Grip salgını henüz ülkemizde yok ama mevsimsel olarak bu hastalık zaten her zaman artış göstermekte. Böyle bir şey söz konusu olduğunda tedbirleri Sağlık Bakanlığı gerektiği zamanda, gerektiği şekilde medyaya ve halka duyurur.” şeklinde konuştu.

Hastalığa karşı tedbirlere değinen Altun, “Mevsimsel grip salgınlarında yapılabilecek şey aksırırken elinizin tersiyle ağzınızı kapatmak, bulaştıysa bile başkasını buluşmasını önlemek, mevsimine uygun beslenme önerileri, meyveden sebzeden zengin beslenmek çok önemli. Bunu dışında olağan bir durum olduğunda da, gerekli tedbirler için kendileri aşamıyorlarsa aile hekimlerimize, hastanelerimize başvurabilirler.” dedi. (Abulhakim Bulut-Hüseyin Sürmeli-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfalılar sosyal medya üzerinden kampanya başlattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com