Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Şanlıurfa'daki Çeşmeler; Hekim Dede Çeşmesi

Şanlıurfa'daki Çeşmeler; Hekim Dede Çeşmesi

Şanlıurfa'da bugün önemini yitirse de tarihi kültürümüzün en önemli delilleri arasında yer alan ve adına besteler yazılar çeşmelerimizi sizlere tanıtıyoruz.

Giriş Tarihi: 6 Eylül 2014 Cumartesi 06:56
Şanlıurfa'daki Çeşmeler; Hekim Dede Çeşmesi

Her eve bir bir musluğun bağlanmadığı dönemlerde Şanlıurfa'da umumi çeşmeler de vardı. Genellikle yol kenarlarında herkesin yararlanması için yapılan çeşmelerin yanı sıra bazen mahalle, köy meydanı, yayla vb. gibi ortak yaşam alanlarında da bulunurdu.

Osmanlı kentinin fiziki yapısında çeşmeler önemli bir yere sahipti.Kentte hemen her mahallede en az bir çeşmenin bulunması gerekiyordu. Mahalle dokusunun oluşumunda ve gelişiminde çeşmeler belirleyici unsurlardan birisidir. Çoğunlukla düz kenar ve saçak silmeleriyle kuşatılan çeşme cepheleri, sâde görünümlü, düz-masif tasarımlara sahiptir. Çeşmelerin büyük bir bölümünde su haznesi bulunmaktadır.

Bugün için pek anlamı olasa da bir zamanlar adına besteler yapılan "Çeşme"lerin nerede bulunduğu, kimler tarafından inşa edildiği ve bugünkü konumunu sizelere sunacağız.


Hekim Dede Çeşmesi


           Urfa’nın Hekim dede Mahallesinde, Hekim dede Camii girişinde bulunan Hekim dede Camisi ve Hekim dede çeşmesi Hekim dede tarafından yaptırılmıştır. Çeşme bitişiğinde aynı zamanda Hekim dedenin kabri bulunmaktadır. Çeşmenin Kitabesinin anlaşıldığına göre hicri 1120 yılında; miladi 1708 yılında Arifi Ahmed Efendi tarafından yaptırıldığı anlaşılmıştır. Çeşmenin biri kuzeyde, diğeri de batıda olmak üzere çift cephesi vardır.  

    Kitabesinde;  “Katib-i serhad bu türbeyi … kerim Arifi Ahmet Efendi sarf edüp emval
            …. …. …..
            Yani Hekim dede …. su sebili Ede ehl-i hayrat … …
            Çeşmeye teşne gelenler su sebil
            … … …
            Arifi Ahmed Efendi etdi su sebili
            Sene : 1120
Osmanlıca Kitabe çeviri : Mahmut Karakaş “Şanlıurfa İlçelerinde Kitabeler” sayfa 218.

Yasin Küçük / www.balikligol.com ÖZEL HABER        

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz

Birecik'te Sahnelendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com