Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Şanlıurfa’da ‘Yenilenebilir Enerji’ toplantısı yapıldı

Şanlıurfa’da ‘Yenilenebilir Enerji’ toplantısı yapıldı

Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu, Şanlıurfa’da gerçekleştirdiği 4. Toplantısında, "Yenilenebilir Enerji" konusu ele alındı.

Giriş Tarihi: 9 Ocak 2015 Cuma 11:26
Şanlıurfa’da ‘Yenilenebilir Enerji’ toplantısı yapıldı

Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformunun 4. toplantısı Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı E. Sabri Ertekin ev sahipliğinde ŞUTSO’da gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıda "Yenilenebilir Enerji" konusu ele alındı.

Toplantıya, Gaziantep, Kahramanmaraş, Osmaniye, Kilis, Adıyaman, Hatay ve Şanlıurfa illerinin Ticaret ve Sanayi Odalarının Yönetim Kurulu Başkanları ile Genel Sekreterlerinin yanı sıra, kalkınma ajanslarının genel sekreterleri ve uzmanlar katıldı.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sabri Ertekin, de bölge toplantılarının 4.’sünü  Şanlıurfa'da yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Toplantıların "Bir elin nesi var, iki elin sesi var" felsefesiyle başladığını hatırlatan Ertekin, bu çalışmanın başlamasına Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık'ın öncülük ettiğini belirterek, bölge illerini beraberce  harekete geçirmek için çalıştıklarını dile getirdi.

Ertekin, "Ülkemizin geleceğine katkı sağlamanın hesaplarını yapıyoruz. Suriyeli göçmenlerle ilgili ortak sorunlarımız var, bu sorunlara ortak çözümler arıyoruz. Önceki toplantıda suyun önemi ve kuraklığı konuştuk, bugün de yenilenebilir enerjiyi ele aldık. Hem Türkiye'nin hem de bölgemizin ihtiyacı yenilebilir enerjidir. Bu konu üzerinde detaylı konuşup neler yapabileceğimize karar veriyoruz" diye konuştu.

Yenilenebilir enerjinin ele alındığı toplantıda konuşan Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık,  "Enerji yatırımcısı enerjiye yatırım yapmaktan korkuyor, bu alana yatırım için bürokratik engellerin azaltılması gerekiyor. Enerji yatırımcısı enerjiye yatırım yapmaktan korkuyor, bu alana yatırım için bürokratik engellerin azaltılması gerekiyor. Süreç yaklaşık 2 yıl sürüyor, bu sürenin azaltılmasını istiyoruz" dedi.

 Bölge odalarıyla "Bölgesel kalkınmada kültür yolu" projesi kapsamında yaptıkları ilk toplantının ardından çeşitli konuları ele aldıklarını anlatan Bartık, şöyle devam etti: “Bölge illerimizin sorunları ortak, bu sorunların çözümü de ortak. Bölge illerimizle kültür yolu oluşturmaya çalışıyoruz. Bölgemiz tarih zengini, gastronomiden, turizme kadar birçok alanda var olan zenginliğimizi anlatmaya çalışıyoruz. Artık turistlerin ülkemizin belli kesimlerine gelip oradan ülkelerine gitmelerini istemiyoruz. Turizmle ilgili yapacağımız tanıtımlarla bölgemize daha fazla turist çekmeyi hedefliyoruz. Her toplantıda farklı konulara değindik, bugün de yenilenebilir enerjiyi masaya yatırıyoruz." şeklinde konuştu.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu da  konuşulan konuları sadece tartışmakla kalmayacaklarını, sorunları çözmek için hükümete ileteceklerini belirterk, “Bu toplantılarla birlikteliği yakaladık. Bu  çalışma Türkiye'ye örnek olacak.” İfadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr Azmi Aktacir, başkanlara "Yenilenebilir enerji" konusunda sunum yaptı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa'da iş başvuru kuyruğu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com