Advert
Advert
Advert

Düğünlerde Havai Fişek gösterisine Urfalılardan tepki

Şanlıurfa’da yapılan düğünlerde sevinç gösterisi olarak gece saatlerinde havai fişek gösterisine Şanlıurfalılar tepki gösterdi. Gece saatlerinde balkında ve damda yatan Urfalıların uyku saatinde atılan havai fişeklere STK temsilcileri dur diyecek çağrıyı yaptı.

Düğünlerde Havai Fişek gösterisine Urfalılardan tepki
Düğünlerde Havai Fişek gösterisine Urfalılardan tepki

ÖRFÜMÜZDE BUNA YER YOK

Sevinçlerimizde yeri olmadığını belirten Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları Izleme Platformu Başkanı Faruk Akbaş; “Düğünlerde atılan havai fişekler bizim örf adetlerimizde yeri olmadığı gibi uygunda değildir. bizim mutluluğumuzdan başkaları mutsuz olmamalıdırlar. özellikle yaz aylarında urfada insanların damlarda,balkonlarda yattığını hesap edersek rahatsızlığın boyutunu daha iyi anlamış oluruz.bizim adetimiz olmayan bu havai fişekleri patlatmamamız,yapanlarıda uyarmamız bir vatandaşlık vazifesidir. Ayrıca Emniyetinde bununla ilgili mutlaka caydırıcı tedbir alması gerektiğine inanıyorum” dedi.

YETKİLİLER EL ATMALI
Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz KALEMDER Başkanı ve Doğu Batı Kardeşlik Platformu Doğu Sekreteryası Abdullah Göçmez; “Urfada halkın önemli bir kesimi hava sıcaklığında dolayi balkonlarda yatmaktadır gece yarısından sonra atılan havai fişek ler sıkılan kurşunlar korna sesleri ile yüksek sesli araba müzikleri hem uyuyan insanları ciddi manada rahatsız ettiği gibi özellikle tabanca ile havai fişeklerde ciddi hayatı tehlikeye sebep olmaktadır. Amatörce rastgele uluorta yerde atılan havai fişekler hem ses olarak hem ölüme yol açabilecek kazalara davetiye çıkarmaktadır. Yetkililerin bir an önce bu konular ile ilgili bir düzenleme yapmaları gerekmektedir” dedi.

KADINLARA VE ÇOCUKLARA DİKKAT
Küçük çocukların ve hamile kadınların rahatsız olduğuna dikkat çeken Güçlü Kadınlar Derneği(Güçkad) Başkanı Hülya Kaymaz; “Hastası olan küçük çocuğu olan hamile olan vatandaşlar adına düğünlerde ve siyasi konvoylarda yüksek sesli kornalara ve silah sıkmalara da karşıyız ,birbirini yoran değil birbirini düşünen hoşgörülü kültürümüzü ve geleneksel değerlerimizi hatırlatmak adına size yaptığınız çalışma için "Güçlü kadınlar Derneği " olarak teşekkür ediyorum” dedi.

SİNİR BOZUCU
Sosyolojik olarak terörden dolayı morali bozulan toplumlarda bu tür hareketlerin sinir bozucu olduğunu ifade eden Şanlıurfa Sosyoloji Derneği Başkanı Dr. Mahmut Kaya ise: “İnsanların başka kimseleri rahatsız etmeden eğlenmeleri en tabii hakkıdır ancak Havai fişeklerin hem çıkardıkları ses hem de bunun geç saatlerde yapılması hem rahatsızlık oluşturmakta hem de terör nedeniyle morali bozulmuş insanlarda sinir bozucu sonuçlara yol açmaktadır bu nedenle mümkün olduğunca ülkedeki genel duruma binaen eğlencelerde havai fişek kullanılmamalıdır. İlla kullanılacaksa bu belli saatleri aşmamalıdır. Bu konuda belediye ve valilik de gerekli denetimler yapmalıdır.Toplumsal huzur ve barış için her birimizi bir diğerimizin durumunu gözetmeli saygı, Sevgi ve hoşgörüyü yaygınlaştırmalıyız” diyerek denetimler için yetkililere çağrıda bulundu.

HASTALARA DİKKAT
Özelikle hastaların gece saatlerinde sesten dolayı hastaların rahatsız olduğuna dikkat çeken Şanlıurfa Hemofili Dernek Başkanı Ali Yıldırım; “Birileri artık bu rahatsızlığa dur demeli. Hasta olanların özelikle sesten dolayı daha da rahatsız etmeye kimsenin hakkı yok” dedi.

YASAKLANMALI
Şanlıurfa Gıda Toptancıları Dernek Başkanı Mehmet Emin Demirel ise yasayla çözüm bulunabileceğini belirterek: “Eski Valimiz düğünlerde silah sıkmayı yasakladıysa havai fişekte yasaklanmalı. Düğünde eğlenenler elbette eğlenme hakkına sahipler. Ancak başkasını rahatsız etme hakkına sahip değiller” dedi.

RAHATSIZ OLUYORUZ

Genç Bakış Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma Derneği adına konuşan Sevda Hatalmış ise: "Ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Gün geçmiyor ki bir kaç şehit haberi alıyoruz . Başkalarının (şehitlerin) acısı hepimizin acısı olmalı. Biz de düğünlerde havai fişeklerin atılmasından rahatsız oluyoruz. Şimdi her zamankinden ziyade kenetlenme zamanıyken bu gösteriş ve sevinç çılgınlığı gibi gözüküyor duyarlı vatandaşlarımıza!.."

Haber: Ömer ASLAN / www.balikligol.com 

havai fişke urfa şanlıurfa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İSMAİL     2016-08-27 bu soruna bir çözüm bulunup biran önce yasaklanmalı yetkililer elini taşın altına koysun artık havavi fişeksiz de düğün olur.
zotto     2016-08-27 He loo bizde havai fişşekten BALKINda yatamıyak. İkide bir uyaniyak ve canımız bağcan isot istiyo ama gece yarısı fırınlar kapalı. Nöbetçi eczahane var da fırın niye yok? Ya havai fişşekler yasaklansın ya da nöbetçi fırrın uygulamasına geçilsin...
Leyla     2016-08-26 Evet valla bu fişekler bizi perişan etmiş. Acilen yasaklanmalı. Kul hakkı değilmi? İnsanları rahatsız etmeye ne hakkınız var
Halil     2016-08-26 Hep laf. Valilik görmüyor mu? Gece yarıları çoluk çocukla yataktan fırlıyoruz neymiş evleniyorlar. Allahın cezaları milleten ne istiyorsunuz? Gidin bir düğün salonunda çalın eğlenin işinizi bitirin. Tabi, kabahat bunlara izin verende
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin, Şehit Ailelerini Evlerinde Ziyaret Etti
Vali Erin, Şehit Ailelerini Evlerinde Ziyaret Etti
Şanlıurfa’da, yeni evli genç intihar etti
Şanlıurfa’da, yeni evli genç intihar etti