Advert
Advert
Advert

Urfa'da Kayyım atanan Belediye Başkanlarından ilk açıklama!

Şanlıurfa'da Valilik aldığı kararla “fiili” olarak Halfeti, Viranşehir ve Bozova belediyelerine kayyum atadı. Alınan karar sonrası Halfeti ve Bozova Eş belediye başkanlarından ilk açıklama geldi. her iki başkan'da kayyuma tepki gösterdi

Urfa'da Kayyım atanan Belediye Başkanlarından ilk açıklama!
Urfa'da Kayyım atanan Belediye Başkanlarından ilk açıklama!

Şanlıurfa'da Valilik aldığı kararla “fiili” olarak Halfeti, Viranşehir ve Bozova belediyelerine kayyum atadı. Valilik, aldığı karar ile her üç belediyenin her türlü hizmet alımı, ödeme, ihale yapma ve diğer belediyecilik faaliyetlerini ilçe kaymakamlarının onayına bağladı.

 Alınan kararın gerekçesi ise, yapılan ihbara dayanıyor. Valilik, kendilerine yapıldığını söylediği bir ihbara dayanarak aldığı kararı şu sözlerle açıkladı: "İhale iş ve işlemlerinde yürürlükteki mevzuata uyulmadığı, usulsüzlük ve kayırmalar yapıldığı, mal alımlarında belediye hizmetleri ile ilgili olmayan gereksiz işlemler yapıldığı, personel alımlarında yasalara uyulamadığı ihbarı nedeni ile alınacak her türlü kararda ilçe kaymakamlığı onayı gereklidir."

‘Hizmetler aksayacak’

Son 6 ayda belediyelerinde iki kez incelemelerde bulunan müfettişlerin herhangi bir usulsüzlük bulamadığını belirten Belediye Eşbaşkanı Mustafa Bayram, “Alınan kararla adeta belediye binalarının bekçisi haline getirildik.” dedi. Halfeti Belediye Eş Başkanı Mustafa Bayram, hala belediye binalarında müfettişlerin denetleme yaptığını belirterek, “Tüm yetkiler ilçe kaymakamlıklarına devredildi. Belediyenin tüm işleri durma noktasına geldi. Burada sadece halk mağdur olur. Bu karardan geri dönülmesini istiyoruz. Hiçbir yetkimiz kalmadı. Bekçi gibi bekliyoruz belediyede” diyerek bir an önce OHAL’e son verilmesini istedi.

Taş: fiili kayyımlar sadece hizmeti aksatır

Fiili kayyum atanan bir diğer belediye olan Bozova Belediyesi Eşbaşkanı Zeynel Taş ise, “şeffaf belediyecilik yaptıklarını, müfettişlerin bugüne kadar yaptıkları incelemelerde bir tek usulsüzlük bile bulamadığını söyledi. Taş, buna rağmen mesnetsiz bir ihbar ile belediyelerine el konulduğunu ifade etti. Bugüne kadar alınan tüm meclis kararlarının zaten mülki amirlere bildirildiğini belirten Taş, “Fiili kayyımlar sadece hizmeti aksatır” diyerek tepki gösterdi ve karardan dönülmesini istedi.
(ŞANLIURFAOLAY)

şanlıurfa 3 belediye kayyum atandı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır