Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'da sürücü kurslarına yoğun talep

12 Temmuz 2012 Perşembe günü resmi gazetede yayınlanan yazı ile artık ilkokul mezunlarıda ehliyet alabilecek. İlkokul mezunları haberi duyar duymaz sürücü kurslarına akın etti.

Şanlıurfa'da sürücü kurslarına yoğun talep
Şanlıurfa'da sürücü kurslarına yoğun talep

Bayramoğlu Sürücü Kursu sahibi Hayrettin Kapıcı, yeni kanunun çıkması ile aksayan işlerinin yeniden canlandığını söyledi. İlkokul mezunlarının da ehliyet alabilmelerine yönelik kanun teklifi Meclis İçişleri Komisyonu’ndan geçti.

Yaklaşık 400 bin kişiyi ilgilendiren teklife göre, 8 yıllık eğitimin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ehliyet almaları engellenen ilkokul mezunları ehliyet sahibi olabilecek. Bunun için ilkokul mezunlarının yasanın yürürlüğe girişinin ardından iki yıl içinde başvuru yapmaları gerekiyor. İlkokul mezunları haberi duyar duymaz sürücü kursların yolunu tuttu.

HER 5 KİŞİDEN DÖRDÜ İLKOKUL MEZUNU

Bayramoğlu Sürücü Kursu sahibi Hayrettin Kapıcı, konuyla ilgili Olay’a yaptığı özel açıklamada, yeni kanunun çıkması ile aksayan işlerinin yeniden canlandığını ifade etti.Kapıcı, teklifi hem kendileri açısından hem de mağdur olan vatandaşlar için sevindirici bir haber olarak nitelendirdi.

Hayrettin Kapıcı, daha önce ehliyete başvuran kişi sayısının az olduğunu, yeni uygulama ile tüm sınıfların dolduğunu ve başvuran beş kişiden dördünün ilkokul mezunu olduğunu söyledi.

SINAVDA  VİTESLİ ARAÇ YASAĞIDA KALKIYOR

Bu arada ehliyet sınavında uygulanan otomatik vitesli araç yasağı’da kaldırılıyor. Sürücü adayları artık ehliyet sınavına otomatik vitesli araç ile de girebilecek.Yeni kanun ile, 1997 yılından önce ilkokulu bitirenlere ehliyet alma hakkı getiriliyor. Ayrıca bu tarihten önce sürücü belgesi alanlar, ilkokul mezunu olsalar da, ehliyetlerini bir başka sınıf ehliyet ile değiştirebilecekler.

M.Guli Aslan/Şanlıurfa Olay

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu