Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Şanlıurfa'da Süne Alarmı

Şanlıurfa'da Süne Alarmı

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya; Şanlıurfa’da yetişen ve Türkiye’nin en kaliteli buğdayı olan makarnalık buğdayın süne zararlısından dolayı piyasada değer kaybettiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 18 Nisan 2013 Perşembe 15:23
Şanlıurfa'da Süne Alarmı


Şanlıurfa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Şanlıurfa Ticaret Borsası’nın organizasyonuyla gerçekleştirilen “Süne ile Mücadele” konulu panelde konuşan Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya;  Türkiye’nin en kaliteli buğdayının Şanlıurfa’da yetiştiğini ancak Şanlıurfa’da yetişen makarnalık buğdayın süne zararlısından dolayı piyasada değer kaybettiğini söyledi.

Süne zararlısının buğdayda hem kalite hem de fiyat düşüklüğüne neden olduğunu da dikkat çeken Kaya,  Ticaret Borsası olarak her yıl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile birlikte süne ile ilgili çeşitli toplantılar düzenleyerek çiftçileri bilgilendirdiklerini aktardı.

Bu yıl süne mücadelesi için il genelinde 19 ekip 45 teknik elamanın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilerek süne potansiyeli olan alanların belirlenmesi için çalışmalar yaptığını da vurgulayan Başkan Kaya;   “Geçtiğimiz yıl süne ile bulaşık alan 1 milyon 800 bin dekar olarak tespit edilmiştir. İlaçlanmasına karar verilen alan ise 1 milyon 715 bin dekar, mücadele yapılan yani ilaçlanan alan ise 1 milyon 319 bin dekar olarak belirlenmiştir. İlaçlanmamış alan ise toplamda 396 bin dekardır.” diye konuştu.

Programa panelist olarak katılan Şanlıurfa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Emin Aydın ise;  Süne ile mücadelenin tam zamanının olduğunu altını çizdi. Buğdayın kalitesi düştüğü için üreticilerin Pazar sıkıntısı çektiğine de değinen Aydın;  süne zararlısının buğdayda hem gramaj hem de fiyat düşüklüğüne neden olduğunu söyledi.  Şanlıurfa’nın makarnalık buğday açısından bir üs konumunda olduğunu kaydeden Aydın, çiftçilerin bu nedenle daha hassas ve daha duyarlı olması gerektiğini belirtti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen Panele Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mahmut Ökten, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, Prof. Dr. Abuzer Yücel, Şanlıurfa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Emin Aydın, Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya; Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü’nden Ziraat Mühendisi Vedat Karaca, çiftçiler ve çok sayıda ziraat mühendisi katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa'da Helal gıda konferansı düzenlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com