Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'da sulama kanalı var su yok

Şanlıurfa’da çiftçilerin kanayan yarası haline gelen sulama sorunu çiftçileri bezdirecek noktaya kadar geldi.

Şanlıurfa'da sulama kanalı var su yok
Şanlıurfa'da sulama kanalı var su yok admin
Şanlıurfa’da her ne kadar sulama sorunu çözüldüğü söylense de Akçakale’de halen bazı köylerin sulama sorunu çektiği ve bundan dolayı tarlalarını satma aşamasına geldiği öğrenildi. Bu köylerden biri de Akçakale’deki Haktanır Köyü…Köyde sulama kanalları olmadığı için çiftçilere su tekne adı verilen küçük kanallarla sağlanıyor. Bu tür küçük kanallarla idare etmek zorunda kalan Haktanır Köyü sakinleri artık o küçük su kanalını bile bulamıyor.
 
 
SU KANALI DEĞİL SU BİRİKİNTİSİ…
 
Öyle ki Haktanır Köyü’ne verilen su birçok köyden geçiyor ve maalesef su köye gelene kadar bitme aşamasına geliyor. Köy yaklaşan su gelene kadar su birikintiye dönüşüyor. Köyün sakinlerinden birçoğu bu durumdan dolayı tarlalarını elden çıkarmaya başladı.
 
 
 
ERAT: BÖYLE DEVAM EDERSE DE TARLAMIZI SATMAKTAN BAŞKA ÇAREMİZ KALMAYACAK
 
Haktanır Köyü sakinlerinden emekli öğretmen Mehmet Ali Erat, sulama sorunundan dolayı tarlasını satma aşamasına geldiğini ifade etti. Haktanır, “Akçakale’nin Haktanır Köyü’nde ikamet etmekteyim.Köyün genelinde su mevcut ancak biz tarlalarımızı  sulayamıyoruz.  Bağlı bulunduğumuz 28.Tekne’den biz faydalanamıyoruz ve tarlamızı sulayamıyoruz. Akçakale’de Haktanır Köyü’nde 500 dönüme yakın tarlamız var. Hepsi susuz, hatta yeğenlerimden biri tarlasını sattı ve biz de satma aşamasına geldik. Böyle devam ederse de tarlamızı satmaktan başka çaremiz kalmayacak. Su olmadığından kimse de almak istemiyor. Kanaletin yüksekliği 7, genişliği ise 50 cm’yi buluyor. Bizim önümüzde 7 tane tarla sulama yapıyor, ancak bize gelene kadar su bitiyor” dedi.
RUHA AJANS
haktanır köyü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu