Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa’da Sonbahar çiçekleri Göz Kamaştırıyor

Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi dekanı Prof.Dr. Hasan Akan ve lisansüstü öğrencileri Maruf Balos ile Cahit Çeçen, Şanlıurfa ve çevresinde çiçek açan sonbahar bitkileri üzerinde araştırma ve keşif gezileri yaptılar.

Şanlıurfa’da Sonbahar çiçekleri Göz Kamaştırıyor
Şanlıurfa’da Sonbahar çiçekleri Göz Kamaştırıyor admin
 
Prof. Akan “Türkiye, bitki örtüsü açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Sonbaharda bile yüzlerce çiçeklere yolculuk yapabilirsiniz” dedi. 
Prof. Akan, “Yüksek lisans öğrencim Cahit Çeçen ve Doktora öğrencim Maruf Balos ile birlikte sonbahar çiçeklerinin peşinde koştuk. Ozellikle geofit dediğimiz soğanlı bitkilerden yabani çiğdemler ve yılanyastıkları göz kamaştırıcıydı. .Bu mevsimde hiç çiçek yok dersiniz ama saha araştırmaları için araziye çıktıkça çok farklı türlere rastlarsınız” dedi. 
 
Prof. Akan, sözlerine şöyle devam etti: “Şanlıurfa’da Güz Çiğdemleri, Vargetgülleri, çiğdemler, yılanyastıkları, yöresel deyimle pivoglar göz kamaştırıyor”.  Şanlıurfa Bozkırlarını güzelliğiyle süsleyen “Yılanyastıkları isimli geofit bitkilerin” keşfine çıktık. Yılanyastığıgiller ailesine bağlı olan “Biarum carduchorum” bitkisi kayalık tepelerin en albenili çiçeğidir. İlk kez Avusturya’lı botanikçi tarafından bu yöreden toplanmış ve 1879 yılında bilim dünyasına tanıtılmıştır.  Colchicum cilicicum (Güz çiğdemi): Zambakgiller ailesinden, soluk-leylak-mor renkli ve harikulade gösterişli bir güz çiğdemi. Genellikle taşlı yamaçlarda yetişmektedir. Bozkırların en nadide çiçeklerindendir. İlk kez 1989 yılında bilim dünyasına tanıtılmıştır.
Prof. Dr. Akan sözlerini şöyle tamamladı “Sonbahar bitkileri Şanlıurfa’nın doğal bozkırlarını süslemekte olup, belediyelerin de bunları kültüre alarak, şehrimizin park ve bahçelerinde  dekoratif bitki olarak değerlendirebilirler. Hem gösterişli çiçekler, hem de yetiştirilmeleri kolaydır. Şanlıurfa’mızda bugünlerde çiçek açan sonbahar bitkileri aslında dünyada en çok tanınan ve kullanılan süs bitkileridir.  Çiçekleri oldukça gösterişli ve insanların dikkatini çekecek özelliktedir. Şanlıurfa’nın acilen bir botanik bahçesine de ihtiyacı vardır”. 
Maruf Balos Cahit Çeçen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı