Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'da sağlık alanında önemli çalışmalara ev sahipliği yapıyor

Sağlık alanında önemli çalışmalara imza atan Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, halk arasında Halk arasında “köpek kisti” diye de bilinen ve hayvanlardan insanlara geçen "Kist Hidatiği" hastalığını masaya yatırdı.

Şanlıurfa'da sağlık alanında önemli çalışmalara ev sahipliği yapıyor
Şanlıurfa'da sağlık alanında önemli çalışmalara ev sahipliği yapıyor admin

Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı ve Karaciğer Birimi, Cerrahi Günleri Derneği ile birlikte 12 ilden katılan cerrahlarla; Urfa kadar eski, Hipokrattan bu yana bilinen, bulunduğumuz bölgede çok sık görülen, önemli bir halk sağlığı problemi olan, literatüre katkımızın çok olduğu bitmeyen derdimiz KİST HİDATİK (halk diliyle köpek kisti) hastalığı toplantısı yapıldı.
Toplantıda bu hastalıkla ilgili cerrahi ameliyatlar, ameliyatlar sonucunda karşılaşılan komplikasyonlar, komplikasyonların yönetimi ve ilaç tedavisi ile bu hastalıktan korunma yolları tartışılarak, toplantı sonucunda bu hastalıkla ilgili çok merkezli bir çalışma yapılması ve veri bankası kurulmasına karar verildi. 

Karaciğer Kist Hidatiği

Halk arasında köpek kisti olarak bilinen karaciğer kist hidatiği, hayvandan insana geçen ve ölüme kadar götürebilen ciddi bir hastalık. Karaciğer kist hidatiği insandan insana bulaşmıyor ancak, sarılıktan ölümcül alerjik reaksiyonlara kadar bir çok sorunu da beraberinde getiriyor. Hastalığın tedavisi ile yalnız ameliyatla mümkün. 

Bir tür parazitin oluşturduğu bir hastalıktır. Halk arasında “köpek kisti” diye de bilinir. Olgun parazit; kurt, çakal, köpek gibi hayvanların bağırsaklarında yaşar. Parazitin yumurtası kurt, çakal, köpek gibi hayvanların dışkısı ile dışarıya atılır. Parazitin evriminde ara konak olarak rol oynayan küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar bu parazit yumurtası bulaşık gıdaları (ot,su..) yiyince yumurta onların bağırsaklarına geçer ve bağırsakta kurtçuk açığa çıkarak, kan dolaşımına karışır ve vücudun değişik yerlerinde, en sık da karaciğerde yerleşerek giderek büyüyen kistler meydana getirir. Buna hidatik hastalık diyoruz.

Parazit kendine nasıl bir üreme alanı bulur?

Bu kistlerin içinde binlerce parazit oluşturacak kurtçuklar mevcuttur. Daha sonra hastalıklı (bu kistlerden içeren) organların kurt, çakal ve köpek gibi hayvanlar tarafından yenmesi ile parazit tekrar bunların bağırsağına ulaşır ve burada gelişerek erişkin parazit haline gelir. Başka bir deyişle parazitin üremesi için böylesine bir döngüye ihtiyacı vardır.

İnsanda nasıl ortaya çıkar?

İnsan da bu tabloda zaman zaman bir ara konak vazifesi görebilmektedir. Eğer, parazitin yumurtasının bulaştığı maddeler (gıda,su…) ağız yolu ile alınırsa, yumurtalar bağırsakta açılır ve içinden çıkan parazit aynı şekilde sıklıkla karaciğerde yerleşmek üzere insanda da kistler oluşturur.

 

Karaciğer Kist Hidatiği Kist Hidatiği köpek kisti Kist Hidatiği nedir?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle