Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'da sabrın adı: fırıncı olmak

Hava sıcaklığının normal şartlarda 50 dereceyi bulduğu Şanlıurfa'da fırıncılıkla uğraşan esnaf adeta sabrı temsil ediyor.

Şanlıurfa'da sabrın adı: fırıncı olmak
Şanlıurfa'da sabrın adı: fırıncı olmak

Şanlıurfa’da fırıncılıkla uğraşan esnaf, normal şartlarda 50 dereceyi bulan sıcağa 150- 200 derece fırın sıcaklığının eklenmesi ile sabrın adı: ‘Şanlıurfa’da fırıncı olmak’ dedirtti.

Şanlıurfalılar biber ve patlıcan kültüründen bir türlü vazgeçemiyor. Sahur ’da, iftar ’da günün her saatinde biber ve patlıcanı tüketen halk, fırıncıları ekmek çıkartamaz hale getirdi.

Şanlıurfa’da fırıncılık ile uğraşan Halil Maytanman, Halkın iftara yakın zamanda getirilen patlıcan, biber ve tepsi yemeklerinin yoğunluğu sebebiyle ekmek çıkartmak da zorlandıklarını kaydetti.  Maytanman, “İftara doğru çok yoğunluk oluyor. Sahur saatlerinde de bayağı bir yoğunluk oluyor. Havada çok sıcak, buna fırın sıcaklığı da eklenince çekilecek gibi değil. Halktan Allah razı olsun patlıcan, biberden, tepsi ile bizi baya yoruyorlar. Genellikle iftar saatlerinde getiriyorlar.” ifadelerini kullandı.

Diğer fırın işçisi Mahmut Maytanman, “Şanlıurfa’da fırıncılık yapmak gerçekten çok zor, hem havanın sıcaklığı hem de halkın bize getirdiği patlıcan, biber yüzünden çok zorlanıyoruz.  Ocağın önünde 150 dereceyi bulan sıcaklık gerçekten bizi çok zorluyor.”şeklinde konuştu. (Osman Gülebak/Mustafa Bikeç- İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı