Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'da Okul Yaptıracak Olan İMKB'yle Protokol İmzalandı

Şanlıurfa'da Okul Yaptıracak Olan İMKB'yle Protokol İmzalandı
Şanlıurfa'da Okul Yaptıracak Olan İMKB'yle Protokol İmzalandıŞanlıurfa Merkez ve Akçakale İlçesi’nde “Eğitime Fiziksel Katkı Projesi 6 (EFİKAP)” Protokolü çerçevesinde 32’şer derslikten 2 ilköğretim okulu yaptırmayı karar alan İMKB ile Şanlıurfa Valiliği arasındaki okul binalarının yaptırılması için protokol imzalandı.

Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan’ın makamında gerçekleştirilen protokol imza törenine, Vali Nuri
Okutan’ın yanı sıra, İMKB Başkan Yardımcısı Adalet Polat ve İl Milli Eğitim Müdürü Hanifi Şahin katıldı.

İmza töreni öncesi bir açıklama yapan Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, bugüne kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, yeni imzalanan protokol ile yapılacak olan 2 okul ile birlikte toplam 330 derslik yani 14 okul Şanlıurfa’da eğitime kazandırmış olduğunu söyledi.

Protokol imza töreni öncesi İMKB heyetine Şanlıurfa’nın eğitimdeki durumunu aktarmalarıyla birlikte daha önce 2 okul yapmayı planlayan İMKB’nin bunu 3’e çıkardığını ifade ederek; “Bunun sözünü aldık, belki 4 okula çıkarmayı planlıyoruz. Her ne kadar 2 okulun protokolü yapılsa bile ek protokol yapılması hususunda anlaşmış durumdayız. Türkiye’nin başka illerine de bu tür güzel hizmetler götürüyorlar. Ama bizim ilimizde biraz yoğunlaşma oldu. Çünkü bizim daha fazla dersliğe ihtiyacımız var” diyerek konuşmasını sürdürdü.

“Şanlıurfa’da eğitim hususunu çözersek Türkiye’nin üretimine, barışına, zenginliğine, refahına çok ciddi katkıda bulanabilecektir” diyen Vali Okutan, “Bunun yolu eğitimden geçiyor. Böyle olursa Şanlıurfa hem elindeki zenginliğin farkına varacak hem işleyecek, onu hayatına katacak; hem kendimiz bu zenginliği doya doya yaşayacağız hem burada meydana çıkan zenginliklerle bölgeyi, Anadolu’yu taçlandıracağız. Bu duygularla bu hayalimize, bu beklentimize katkısı olması bakımından İMKB Başkanı başta olmak üzere tüm karar mekanizması ve ekibi kutluyor, tüm hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan’ın selamlarını Vali Okutan’a ileterek konuşmasına başlayan
Başkan Yardımcısı Adalet Polat ise, İMKB’nin Türkiye genelinde 81 il ve 238 ilçede toplam 400 okul yaptırdığını ifade ederek, “Bunun maliyeti ise 1 milyar doları aşmış durumda. Asıl işi eğitim olmayan bir kurumun sosyal sorumluluk anlayışı içerisinde gerçekleştirebileceği bu büyüklükte bir sosyal sorumluluk projesi dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Toplam 400 okul içerisinde Şanlıurfa ilk üç sırayı alan illerimizden birisidir. Eğitime verdiğiniz büyük önem kamuoyunca da bilinmektedir. İhtiyaç bildirimi çerçevesinde Sayın Valimizin etkili girişimleri sonucunda bugün 32 derslikli iki okulu Şanlıurfa’mızda yaptırmayı ve bunun bedelini karşılamayı bu protokol ile temin etmiş olacağız. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Nuri Okutan, İMKB Başkan Yardımcısı Adalet Polat ve İl Milli Eğitim Müdürü Hanifi Şahin protokolü imzaladı.

Seçim Öncesi Alınan Tedbirler

Protokol imza töreninin ardından gazetecilerin 12 Haziran’da yapılacak olan 24 Dönem Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde Şanlıurfa’da seçimle ilgili alınan tedbirler ve güvenlik önlemleri hakkında sorularını yanıtlayan Vali Okutan, yeni seçim kanunu çerçevesinde güvenlik güçlerinin sandığa 15 metrelik alana kadar yakın olacağını belirterek, “Seçim kanunumuz değişti. Bu çerçevede eskiden sandığa 100 metre ileride bekliyordu güvenlik güçleri. Şimdi 15 metreye düştü. Bu ne demek eğer sınıf büyükse sınıfın hemen dışında olacağı anlamına geliyor. Bir iki derslik bir okulsa okulun hemen önüne kadar yanaşması anlamına geliyor. Burada önemli olan şu, sandık kurul başkanları, memur üyeler ve müşahitler orada olacak. İstemleri ve arzuları doğrultusunda güvenlik güçleri sandığın güvenliği açısından müdahil olabiliyorlar. O alanın dışındakiler genel asayiş ve genel güvenlik hizmetleri bakımından her zaman müdahil olabilirler. Dolaysıyla köylerimizde bu seçimlerde
halkın iradesinin bir demokrasi söylemi olarak demokrasinin yönetime yansıması şeklinde olacak. Bunu engelleyen her türlü hareket seçim güvenliğini etkileyen ve asayişi bozan bir davranışı olarak görülüp seçim kanununa göre işlem yapılması mümkün olacaktır. Güvenlik güçleri de orada, halkın iradesinin sandığa yansımasını engelleyecek bir tehdit, yönlendirme, baskı olabilir sandık dışında bu görüldüğü anda derhal müdahale edilecektir. Ayrıca sandık çevresinde de sandık kurulu başkanının daveti, isteğiyle sandığın yanındaki asayişsizliklere müdahil olacaktır. Şimdi biz 600 köyde neredeyse köylerin yarısında sabit güvenlik güçleri bulunduracağız.

Dolaysıyla halkımız kimsenin etkisi altında kalmadan oylarını kullanabilirler. Kesinlikle halk kimi seçerse seçsin kendi gönlündekini ve fikrindekine sandığa gidip oyunu kullanmasını istiyoruz. Bunu da bir vatandaşlık görevi olarak Urfalılardan bekliyoruz gidip oylarını kullansınlar. Gönlünün çektiği partiye oy kullansınlar. Buna kimse tarafından bir baskı bir engel olmasın olanlarla ilgili halkımızın güvenlik güçlerine, yüksek seçim kurulu başkanlarımıza ve sandık başkanlarımıza da kimden baskı gelirse onları ihbar etmelerini bekliyoruz. Bu güne kadar şöyle şikâyetler geliyor. Bunun da önüne geçmek istiyoruz. Blok oy kullanılıyor gelmeyenlerin yerine oy kullanılıyor gibi bu tür şikâyetleri çok önemsiyoruz ve bunun önüne geçmek için herkesin gelip oy kullanmasını istiyoruz. Gelmeyenlerin yerine oy kullanmaların önüne kesinlikle geçeceğiz. İkincisi şu şahsa, şu partiye verilecek diye bir baskı zaman zaman dedikodu şeklinde bile olsa bu tür duyumlar alıyoruz. Çok dikkatli bir şekilde bu durumların önüne geçmek niyetindeyiz. Köylerimizde jandarma alanı içerisinde 600’e yakın köyde sabit güvenlik güçleri bulunduruyoruz. Diğerlerinde ise bir köy ve iki köy arası motorize araçlarla gidilecek ve sürekli güvenliği sağlamış olacağız. Şehir merkezimizde, bilhassa ilçe merkezlerimizde, ücra köşelerde sürekli güvenlik güçlerimiz bulunacak ve sürekli takip halinde olacaklardır. Tabi asıl seçimi yöneten ilçe seçim kurulu başkanlarıdır. İlçe seçim kurulu başkanlarımızla sürekli koordine halinde olacağız. Seçimin ilimizde güzelliklere ve esenliklere vesile olması diliyorum” dedi.

Suriye Sınırı

Suriye yaşanan olaylar ve Şanlıurfa’nın sınırda yaşanacak olası bir yoğunlukla ilgili soruları da yanıtlayan Vali Nuri Okutan “Bu konuyla ilgili hazırlıklarımız daha önceden var. Tedbirlerimiz plan program itibariyle yapılıp üstünden geçildi. Böyle bir şey meydana gelirse hangi önlemleri nasıl alacağız hususunda çalışmalar yapılmış durumda. İnşallah komşularımız onlar bizim akrabalarımız huzura kavuşur. Böyle bir şey yaşanmaz. Esas orada üzüntüsünü yaşadığımız husus gerginliğin yaşanması hususudur. Biz burada belki olabilir diyerek önceden hazırlığımız var. Böyle bir şey olursa harekete geçeceğiz” şeklinde açıklamada bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Vali Erin, Şehit Ailelerini Evlerinde Ziyaret Etti
Vali Erin, Şehit Ailelerini Evlerinde Ziyaret Etti