Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'da Okul Öncesi Eğitim Güçleniyor

Şanlıurfa'da Okul Öncesi Eğitim Güçleniyor
Şanlıurfa'da Okul Öncesi Eğitim Güçleniyor

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali işbirliğine yönelik geliştirilmiş olan Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (Instrument for Pre Accession-IPA)’nın “Geçiş Dönemi Desteği ve Kurumsal Yapılanma” bileşeni kapsamında Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi amacıyla Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Hibe Programı geliştirilmiştir.  Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen söz konusu hibe programı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülmekte ve izlenmektedir. Hibe Programının toplam bütçesi 5 milyon 270 bin Avro olup bu tutarın 263 bin 500 Avro’su Türkiye Cumhuriyeti, 5 milyon 6 bin 500 Avro’su ise Avrupa Birliği katkısıdır.

Okul Öncesi Geleceğin Güvencesi projesi Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Hibe Programı kapsamında Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu tarafından yürütülmektedir. Projenin toplam bütçesi 75.633,30 Avro olup, bu tutarın 7.563,33 Avro’luk kısmı Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu’nun eş finansman katkısıdır.

 

Okul öncesi eğitim, çocukların fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimlerinin en hızlı olduğu dönemlerden biridir. Yapılan araştırmalar sonucunda, erken yaşlardaki eğitimin çocuğun zekâ, kişilik ve sosyal gelişiminde çok önemli olduğu ve bu yaşlardaki ihmalin olumsuz etkilerinin sonraki dönemleri de etkilediği görülmüştür.

 

36-72 aylık dönemde okul öncesi eğitimin kısa vadede görülen faydalarına baktığımızda daha hızlı dil gelişimi, daha az hastalık, daha iyi beslenme alışkanlığı, daha iyi ebeveyn-çocuk ilişkisi gibi hem çocuklarımıza hem topluma hem de ülkeye büyük kazanımlar sağlayacak sonuçların okul öncesi eğitimden başladığı görülmektedir.

 

Kültürel bakış açısının yanı sıra farkındalık seviyesinin az olması sebebiyle, ailelerin birçoğu okul öncesi eğitimin faydalarını göz ardı etmektedir. Bu ise okul öncesi eğitimde iller arasındaki büyük farlılıkların en önemli nedenlerinden biridir. Diğer bir önemli neden ise; okul öncesi eğitimin ülke geneline yaygınlaştırılması çabalarının önünde bir engel teşkil eden kaynak eksikliğidir. Türkiye’de okul öncesi eğitimin geride kalmasının bir sebebi kaynak yetersizliği ve ilgisizlikse, diğer sebebi de toplumda bu konuda bir bilinç ve farkındalığın gelişmemiş olmasıdır.

 

Okulumuzun bulunduğu Şanlıurfa Merkez Eyüp Nebi mahallesinde dezavantajlı konumda birçok çocuğun bulunması, gelir seviyesi düşük olan ailelerin yer alması, nitelikli okul öncesi eğitim hizmetlerine erişimin az olması gibi nedenlerden dolayı bu projeyi yapma ihtiyacı duyulmuştur.

 

’Okul Öncesi Geleceğin Güvencesi’’ projesinin genel hedefi; okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması ve okul öncesi eğitim veren kurumların kapasitesinin arttırılmasıdır. Proje kapsamında Şanlıurfa'nın en yoksul kesimlerinden Eyüp Nebi Mahallesi okul kayıt alanında okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması,  kurumsal kapasitenin artırılması, kurum kayıt alanında ikamet eden ailelerin bilinç seviyesinin yükseltilmesi, öğrencilere çevre bilinci kazandırmak ve tarihi mekânları tanıtmak amacıyla geziler düzenlenmesi hedeflenmiştir.

 

Projenin başlaması, projenin yürütülmesi ve projenin sonuçlandırılması aşamalarında afiş, branda,  eğitim materyalleri hazırlanacak, eğitim çalışmaları, geziler vb. yapılacaktır. Bu çalışmaların sonucunda özellikle okul öncesi eğitim yaygınlaştırılarak ailelerin bilinç seviyeleri yükseltilecektir. Proje kapsamında ebeveynlere destek faaliyetleri (beslenme, sağlık, hijyen, okul öncesi eğitimin önemi hakkında seminerler, okuma yazma kursları) verilecektir. Kapasitesi güçlendirilmiş olan kurumda çocuklar daha nitelikli bir öğrenme ortamına kavuşacaktır.

 

Proje yürütücüsü Şanlıurfa Merkez Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu’dur. Bu kurumla birlikte Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü, Şanlıurfa Belediyesi, Merkez Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü proje ortakları olup projenin yürütülmesi esnasında gerekli desteği sağlamaktadır.

 

 

İrtibat kurulacak kişiler

Ömer BENEK

Mehmet BURUN

Tuğba HAKYOLDAŞ

Görevi

Okul Müdürü

Proje Koordinatörü

Proje Asistanı

Telefon numarası

05053514148

05052920163

05079843340

E-posta adresi

 

mehmetburun@hotmail.com

tugba_hakyoldas@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!