Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa’da okul çağında çocuk sayısı 668 bin

Özellikle kız çocuklarının okullaşma oranının arttırılması amacıyla Kızların Eğitim Projesi’nin bilgilendirme ve planlama toplantısı Şanlıurfa Hilton Garden İnn Otelde 16 ilden 80 eğitmenin katılımıyla yapıldı.

Şanlıurfa’da okul çağında çocuk sayısı 668 bin
Şanlıurfa’da okul çağında çocuk sayısı 668 bin
Özellikle kız çocuklarının okullaşma oranının arttırılması amacıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in rol aldığı kamu spotları ile duyurulan Kızların Eğitim Projesi’nin bilgilendirme ve planlama toplantısı Şanlıurfa Hilton Garden İnn Otelde 16 ilden 80 eğitmenin katılımıyla yapıldı.

Toplantıya Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala, Kızların Eğitimi Projesi takım lideri Peter Gam ve projede yer alan uzman ve koordinatörler katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal maşının okunmasıyla başlayan tanıtım toplantısında takım lideri Peter Gam, Projenin amacının okullaşma oranının ve özellikle kız çocuklarının okullaşma oranlarının arttırılması olduğunu belirtti.

Okula kazandırılan her bir öğrencinin her bir hayat hikâyesinin olduğunu belirten Gam, bunları eğiten ve eğitecek olan her bir öğretmenin de bundan yola çıkarak çocuklara daha bir sevgi daha bir şefkatle yanaşacağını belirterek “Bu projeyle binlerce genç kızımız okullarla buluşacak” dedi.

Toplantıda katılımcılara yönelik bir konuşma yapan Vali Güvenç, projenin Türkiye açısından çok önemli bir eğitim projesi olduğunu dile getirerek, dünyada eğitimcilerin en fazla sorumluluk üstlendiği ülkelerden birinin Türkiye olduğunu Türkiye’de de Güneydoğu Bölgesi olduğunu belirtti. Bölgenin genç bir nüfusa sahip olduğunu ve aynı zaman da kırsal nüfusun yoğunluğuna değinen Vali Güvenç,  Kırsal nüfus oranımız Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu vurgulayarak, “ Türkiye de kırsal nüfus oranı yüzde 23 bu oran Şanlıurfa’da yüzde 45 oranındadır. Yani aşağı yukarı nüfusumuzun yarısı hala altyapı eksikliklerimizin olduğu köylerde yaşamaktadır. Bin 150 köyümüz bin 500 civarında bağlısıyla yaklaşık 3 bin yerleşim yerinde birleşik sınıflarda, tarlada çalışan aile ekonomisine katkı sağlamaya çalışan çocuklar muhataplarımız. Yaz aylarında tarlaya götürülen çocuklarımız muhatabımız. Bu Şanlıurfa’da 668 bin okul çağında çocuğumuz var” dedi.

Vali Güvenç, kız çocukların okula gönderilmeme geleneğine yönelik bir mücadele içerisinde olduklarını belirterek, nerden geldiğini bilinmeyen bu kötü geleneği kaldırmaya çalıştıklarını anlattı.

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala da kız çocuklarının okullaştırılmasının önemine değinen bir konuşma yaptı.

Öte yandan bugün başlayan toplantı 9 Mayıs Çarşamba günü değerlendirme bölümüyle sona erecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu