Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'da Öğrencilere Motivasyon Semineri

Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimi tarafından lise son sınıf öğrencilerine yönelik "Ders Çalışma Teknikleri ve Sınav Motivasyonu" konulu bir seminer düzenlendi.

Şanlıurfa'da Öğrencilere Motivasyon Semineri
Şanlıurfa'da Öğrencilere Motivasyon Semineri

Şanlıurfa Belediyesi Kültür Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen seminere Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala, Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Aslıhan, Okul Müdürleri, Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimi çalışanları,  Şanlıurfa Anadolu, ÇEAŞ Anadolu, Yahya Kemal Beyatlı Anadolu, Sabiha Özlek ve Orhan Gazi Liselerinden 400 öğrenci ile Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimi şefi Mehmet Han  katıldı.

Seminerin açılış konuşmanı yapan Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala “Eğitim âdete bir okyanustur, eğitim meselesini konuşmak son derece zordur. Çünkü derinlemesine bir konudur. Sevgili gençler hep şunu duyacaksınız bizlerden. Geleceğimiz yarınımızın teminatı ülkemizi milletimizi insanlığı kendi ellerine teslim edeceğimiz nesil deriz. Tabi böylesi önemli şeyleri ellerine bırakacağımız neslin de son derece iyi yetişmesi gerekir. İşte bütün bu çabalar seminerler konuşmalar sizi yarınlara hazırlamak için.

Pala, bir hatıramı paylaşmak isterim. Sene 1965 sokakta caddede oynuyoruz. Atın sırtında bir hasta şehre doğru giriyor ve biz okula gidiyoruz. Öğretmenim soruyor, Ne olmak istiyorsun? Doktor. Zira hasta atın sırtında geldi ama tedavisi yapılmadan akşam üzere yine ben sokaktayım oyun oynuyorum. Hasta yine atın sırtında köyüne doğru gidiyor. Bir olay görüyorum, bir kavga bir kargaşa görüyorum. Kafamda zihnimde tasarlıyorum, düşünüyorum. Hocam yine soruyor ilkokul öğretmenim soruyor: “Ne olmak istiyorsun? Polis, ancak onu düşünebiliyorum. Polis olursam bu işleri ben halledebilirim diye tasarlıyorum sonra soruşturuyorum polis olmak yetmiyor: Ne olacaksın? Hakim olacağım sıhhatli adil doğru karar vereceğim. Bilhassa toplumun her tarafına bakıyorum; ülkenin her yerine bakıyorum. Ülkenin her tarafına bakıyorum. Her gördüğüm aksaklıkta her şey olmak istiyorum. Bunları ben çözmeliyim sizlerinde şuan kadar zihinlerinizde gönüllerinizde bu tür oluşumların olması gerekirdi vardır diye düşünüyorum her birimizin bu ülkeye olan vefa borcumuzu ödemek sorundayız.

Biz yarınlarınıza gelecek kuşaklara güzel bir ülke teslim etmek istiyoruz. Bunun içinde bütün gücümüzle çalışmak yine çalışmak zorundayız. Şimdiden planlarınızı yapınız. Kendinize bir hedef koyunuz ve hedefinizi sağlam adımlarla ilerleyiniz. bu yolculuğunuzda bizler hepimiz üniversitelerimiz, ilkokullarımız, anaokullarımız, liselerimiz sizin en iyi yetişmeniz için gerekli tüm gayreti göstereceğiz. Her fırsat ta yanınızda olacağız. Her türlü sorunuzu çözmeye bütün gücümüzle çalışacağız. Ben Şanlıurfa Milli Eğitim müdürüyüm Şanlıurfa’mızın 1 milyon 700 bin nüfusu var âdete kendi kendime diyorum ki sen bir milyon yedi yüz bin kişinin eğitiminden sorumlusun. Ona göre kendini ayarla, ona kendini yenile ona göre planı ve projeni yap.

Şanlıurfa’ ya gelirken sayın müsteşar sordu Şanlıurfa’yı biliyor musun? Evet biliyorum, dedim. Biliyorsan o zaman yolun açık olsun dedi. Ben de sayın müsteşarıma: “Sıkıntı benim için sorun değil ben mücadele etmesini severim kolay kolay pes etmem.” Biz insana insan olarak baktığımız sürece aşamayacağımız hiçbir engel, aşamayacağımız hiçbir problem yok.  Sadece insan olarak bakacağız. Ayrılık gayrılık asla yok. Mezhep meşrep, parti, sendika, cemaat, grup yok. Yani sadece insan var. Bizim bakış orijinimiz insan. Bu güne kadar edindiğim tecrübeler ve yaşadıklarım bunu gerektiriyor. İnsanı sevmeden halledeceğiniz hiçbir şey yok. Birinci kural insanı seveceksiniz. İnsanlığı seveceksiniz işler kafadan banko yüzde elli hal olmuş oluyor. Yüzde ellisi de sizin gayretiniz ve çabanızla sağlam duruşunuzla ilkelerinizle prensipli ilkeli olmanızla hal olmuş oluyor. Zira bizim kaybedeceğimiz hiçbir insan yoktur. İnsan kaybetme lüksümüz de yoktur. İyisiyle kötüsüyle yanlışıyla doğrusuyla. Gerçi bütün insanlar bizim insanlarımızdır. Hiç kimseyi dışlayamayız hiç kimseyi yok sayamayız. Zira bizim kültürümüzde bizim inancımızda insanın kendisi bizzat ve bizatihi mukaddestir ve her türlü iyi muameleye layıktır. Böyle bakıyoruz hadiselere ve yine bizim inançlarımız da bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmektir, bir insani diriltmek bütün insanları diriltmektir. Bir insanda toplanmıştır bütün insanların numunesi. İnsan olayı insanca bakış çok önemlidir, dedi.  
Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala’ nin konuşmasından sonra İstanbul Aydın Üniversitesi’nden Eğitimci-Kişisel Gelişim Uzmanı Mehmet Ekinci, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için hazırlanan öğrencilere, ders çalışma ve soru çözme tekniği konusunda bilgi verirken, Öğrencilere bir hedef belirlemelerini tavsiye eden Ekinci "Büyük hayaller kurun ve hayallerinizin peşinden koşun. Kendiniz, okulunuz, aileniz ve de en önemlisi vatan için çalışın ve Üniversite sınavını kazanın" dedi.

Seminerin sonunda Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala Aydın Üniversitesi’nden katılan Eğitimci-Kişisel Gelişim Uzmanı Mehmet Ekinci’ ye bir plaket verdi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu