Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'da makine ile zeytin toplama dönemi

Şanlıurfa İl Özel İdaresi ve Harran Üniversitesinin ortaklaşa düzenlediği Zeytinde Makineli Hasat tanıtımı İl Öze İdaresi Şehit Nusret fidanlığında yapıldı

Şanlıurfa'da makine ile zeytin toplama dönemi
Şanlıurfa'da makine ile zeytin toplama dönemi

Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebru Sakar ile Zeytin dostu Derneği Başkan Vekili Abidin Tatlı’nın yaptığı “Peygamberler Şehrinde Zeytinde Makineli Hasat” etkinliği ile Zeytinde makinalı hasadın faydaları ve iş gücü tasarrufu konularında bilgilendirme yapıldı. Ayrıca; GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Teknik Elemanlarından Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Meral ANLAĞAN TAŞ ‘’Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Gemlik Zeytin (Olea aeoropea) Çeşidinde Sulamanın Peryodisite ve Yağ Kalitesi Üzerine Etkisi ‘’ isimli yürüttüğü Proje hakkında bilgi verdi.

Şanlıurfa İl Özel İdaresine bağlı Şehit Nusret Fidanlığı alanında bulunan 2002 yılında Gemlik Çeşidiyle tesis edilen kurudaki zeytin bahçesinde proje bu yıl yürütülmeye başlanıldı. Bu çalışma ile sulamanın zeytin ağaçlarındaki periyodisiteyi azaltmaya yönelik etkisi incelenmiş olacak ve üreticilere bununla ilgili bilgi verilmiş olacaktır. Ayrıca sulamanın zeytinyağı kalitesi üzerine olan etkileri de incelenecektir. Projede Susuz, 7.14.21.28 ve 35 gün aralıklarla sulama konularının uygulandığını belirtmiştir.

Etkinliğe Eski Devlet Bakanı Prof.Dr. Ekrem Pakdemirli, Vali Yardımcısı Soner Zeybek, Ziraat Fak. Dekanı Prof.Dr. Mehmet Ali Çullu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, Rektör Yrd. Prof.Dr. Ahmet Yılmaz, Zeytin dostu Derneği Başkan vekili Abidin Tatlı, GAP İdaresi Bölge Müdürü Mehmet Açıkgöz, GAP Tarımsal Araştırma Müdürü Dr. Hüseyin Arslan, Prof.Dr. Bedir Erol Ak, Zeytinyağı Tadım Eğitim Programı Uzmanı Serdar Öçten Ünsal, Şanlıurfa GAP TEYAP Üyeleri, Ziraat Fakültesinden akademisyenler Öğrenciler, İl Özel İdaresi ve GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsünden birim müdürleri ile teknik elamanlar katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler