Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'da madde bağımlılar terör estiriyor

Şanlıurfa'da madde bağımlılar terör estiriyor
Şanlıurfa'da madde bağımlılar terör estiriyor

Şanlıurfa’da son günlerde madde bağımlı gençler vatandaşlara korku dolu anlar yaşatmaya devam ediyor.

 

Şanlıurfa’da son günlerde madde bağımlı gençler vatandaşlara korku dolu anlar yaşatmaya devam ediyor.

 

 ÖNÜNE GELENİ KESEN MADDE BAĞIMLI GENÇLERE KİM DUR DİYECEK?

 Şanlıurfalı vatandaşlar madde bağımlı gençlerin yüzünden sokaklara çıkmaz oldu.

 

Şanlıurfa’da son günlerde madde bağımlıların saldırıları vatandaşları tedirgin etmeye başladı.Vatandaşlar gece vakti dışarıya çıkmaz oldu.Geçtiğimiz haftalarda yine bir tinerci dehşeti yaşanmıştı, Kuyumcular çarşısında. “Olay, saat 17.30 sıralarında Balıklıgöl yakınındaki Kuyumcular Çarşısı'nda meydana gelmişti. Balıklıgöl civarında dolaşan madde bağımlısı Kemal Çiçek, Kuyumcular Çarşısı içeride dolaşanlardan para istedi.

 

 Çiçek, kendisine olumsuz yanıt verilmesi üzerine yanındaki bıçağı çekerek çarşıda yürüyen 38 yaşındaki Kemal Alsaç ile 26 yaşındaki Çetin Uyar'ı bıçaklayıp kaçmaya başladı. Çiçek, elindeki bıçak ile çevreyi tehdit edip, kimsenin kendisini takip etmesini istemeyip, yakalamaya kalkışmamasını istemişti.”

 

Yaşanan bu saldırılardan 2 hafta sonra bir tinerci dehşeti daha yaşandı. “Olay, geçtiğimiz günlerde saat 21.30 sıralarında kentin en işlek bölgesi olan Balıklıgöl civarındaki Bıçakçı Pazarı'nda meydana geldi. Tarım işçisi olan ve birkaç gün önce Manisa'dan Şanlıurfa'ya gelen Mehmet Karakuş, Akabe Mahallesi'nde ailesiyle birlikte iftarını açtıktan sonra dolaşmaya çıkmıştı.

 

Balıklıgöl'e giden Karakuş, güzergâh üzerindeki Bıçakçı Pazarı'ndan geçerken tanımadığı ve madde bağımlısı olduğu iddia edilen 2 kişi ile bilinmeyen bir sebepten dolayı tartışmaya başladı. Tartışma sırasında kaçan Karakuş, peşinden koşan 2 kişi tarafından yakalandıktan sonra boğazı kesilmişti. Karakuş, hastaneye kaldırıldıktan sonra hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmişti.”  

 

BALIKLIGÖL MADDE BAĞIMLILARIN MESKENİ OLMUŞ

Öldüülen Mehmet Karakuş'un ağabeyi Nazım Karakuş, "Kardeşim dolaşmaya çıkmıştı. Neden öldürdüler onu?" diye gözyaşı döktü. Kardeşinin öldürüldüğü Bıçakçı Pazarı'na yakın bölgede oturduğunu söyleyen Nazım Karakuş, "Kardeşimin öldürüldüğü bölge uyuşturucu ve uçucu madde bağımlılarının meskeni olmuş durumda. Defalarca durumu polise ve yetkililere bildirdik. Bugüne kadar hiçbir önlem alınmadı. Bizim bu çağrımızı duymaları için kardeşimin ölmesi mi gerekiyordu?" diye konuşmuştu.

 

Böyle olayların halen yaşanmasına rağmen yetkililer çarşıda, mahallelerde,”cirit atan madde bağımlı gençler” için halen bir çözüm bulmuş değil.Neden acaba şimdiye kadar bu madde bağımlı gençler, toplanıp tedavi edilmiyor? Neden acaba bu gençler topluma kazandırlmıyor?

 

“Buradan yetkililere sesleniyoruz. Bu gençlerin bir tedaviye ihtiyacı var.Ailelerin maddi durumu olmadığı için devletten yardım istiyorlar.Devletimiz halen bu sorunlara bir çözüm bulmuş değil.Şanlıurfalı vatandaşlar sokaklara çıkmaz oldu.Yetkililer bu madde bağımlı gençlerin göz göze göre vatandaşlara saldırmasını mı izleyecekler?”  

 

Bu madde bağımlı gençlerin aileleri de çok perişan. Bu gençler bazen para yüzünden ailesine şiddet uyguladığı ve hatta ailesine dahi saldırdığını görmüşüz. Aileler feryat içersinde seslerini yetkililere duyuramıyorlar.Çünkü devletimiz kentte dolaşan madde bağımlı gençler için her hangi bir proje hayata geçirmemiş.Belki madde bağımlı gençler için bir tedavi merkezleri açılsa bu gençler topluma yeniden kazandırılsa herkes için iyi olmaz mı?

 

 “Buradan yetkililere sesleniyoruz, bu madde bağımlı gençler için ne zaman tedavi merkezi açılacak.Ne zaman bu gençler topluma kazandırılacak.”

 

MADDE BAĞIMLI GENÇLERİN HAYATI BAKIN NASIL BİRDEN KARARIYOR?

Tinerciler genelde daha çocuk yaştadırlar. Yaş ortalamaları 10-18 dir.  Bunların içinde uyuşturucu bağımlısı olup para bulamadıkları için tiner koklayanlar da vardır. Bunların bir adı da “Baliciler”dir. Bali bir yapıştırma maddesidir. İçeriğinde bol miktarda tiner olduğu için tercih ederler.

 

Bu çocuklar bu belaya ailedeki problemler, nedeniyle bulaşmaktadırlar.  Ailenin bozuk ekonomik durumu, küçük yaşta çalışmaya zorlanan çocuklar bir müddet sonra bunun ağırlığı altında ezilmekte aileden gelen baskıyı ve mutsuzluğu göğüsleyebilmek için bir çare olarak sarılmaktadırlar. Ailede sevginin eksikliğinin,devletin sahipsizliğinin, sosyal hayatın caydırıcısızlığı ve eğitimin eksikliğinin nedenleri ile bu gibi şeylere alışmaktadırlar…

 

TİNERCİLER, KİMLERDİR?

Tinerle ilgili işlerde çalışanlar ve çocuklar, Ailesi problemli çocuklar, Anne baba ayrı çocuklar

Aileden sevgi görmeyerek horlanarak büyümüş çocuklar, Küçük yaşta çalışmaya zorlanmış çocuklar

Hayatın yükünü kaldıramamış çocuklar, Uçucu madde bağımlıları büyükler, Uyuşturucu bağımlıları

 

BALİ VE TİNER KULLANILAN İŞLERDE ÇALIŞANLAR.

Böyle giderse madde bağımlı gençler ileride kapkaça karışacak, ağır tiner şokuyla yol kesecekler, para isteyecekler vermeyenlere zarar vereceklerdir.Adam bıçaklayacaklar, Şanlıurfa’da da bir terör havası esecek şimdiki gibi. Kimse yalnız başına tenha ve ıssız yerlerde veya gece sokakta dolaşamaz hale gelecektir.

 

Madde bağımlı gençler gözlerden uzak yerlerde genelde karanlık bastığı zaman tiner ve bali çekmektedirler.

 

Genelde insanların çok sık bulunmadığı yerleri tercih eden bu insanlar kuytu kayalıkları kendilerine mekan edinmişlerdir. Buralarda kayaların ve çalılıkların arasında kendilerini gizleyen tinerciler geride bali tüpleri ve plastik torbalar bırakmışlardır.

 

Bir plastik poşetin içine sıktıkları bir veya iki tüp baliyi burunlarına götürüp solumakta ve bir müddet sonra sarhoş olmaktadırlar.

 

Ellerinde torbalar suratlarına dayayarak içindeki baliyi yada tineri çekmektedirler.

 Bu sarhoşluk beş veya altı saat sürmektedir ve bu zaman zarfında bütün dertlerini unuttuklarını dünyaya farklı baktıklarını söylemektedirler. Kendilerine geldiklerinde hayat tam bir karmaşa ve yaşanılan bir çöküntüdür. İşleri bitince geride bu tüpleri ve poşetleri rastgele sağa sola gizleme ihtiyacını bile duymadan atmaktadırlar.

 

Tiner,bali,çakmak gazı,benzin,tipp_ex,uhu,oje gibi maddeler ve zararları

Ciddi sarhoşluk,denge bozukluğu,yürüme güçlüğü,Dikkat eksikliği,öğrenme güçlüğü,kavrama yeteneğinde bozulma,Okul başarısında düşme,Karaciğerde hasar,Kilo kaybı,Hafıza bozukluğu

Ciddi beyin hasarları,Solunum bozukluğu,Böbrek yetmezliği,Kalpte ritim bozuklukları,baş ağrısı,bulantı,kusma,tıkanma ve boğulma, ani ölümler meydana getirirler.

 

ESRAR:

Mizacı,düşünceyi ve davranışları olumsuz yönde etkiler.Ağız ve boğazda kuruluk yapar.Kalp hastalığı yapar.Reflekslerde bozukluk,dikkat dağınıklığı,Paranoya ve muhtemel psikoza yol açar,Unutkanlığa,bronşit ve akciğer kanserine sebep olur. Genellikle diğer uyuşturucular geçiş maddesidir. Hafıza kaybına neden olur.Yüksek dozda hayal görmeye neden olur.

 

EROİN

Merkezi sinir sistemini direk etkiler,solunum ve görme kaybının yavaşlamasına,iştah kaybına,titreme,panikleme,kramp ve koma ile ölüme neden olur.Şiddetli yoksunluk belirtileri, hareket ve konuşmada yavaşlama,gözbebeklerinin küçülmesi ve beslenme yetersizliği gelişir.

Yüksek dozda alındığında ,solunum yavaşlar,koma hali başlar ve kişiyi ölüme götürür.

 

KOKAİN

Merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etki yapar.Yoksunluğun yanı sıra ruhsal çöküntü başlar,

Geçici olarak aşırı zindelik,Nabız ve tansiyonda aşırı yükselme,İştahsızlık,Burun kanamaları

Beyin damarlarında tıkanma,Vücut ısısında azalma,Halüsinasyonlar oluşur,Depresyon ve yüksek derecede bağımlılık yapar,Muhtemel ölüm etkileri vardır.

Abdulaziz Çiftçi / Olay Gazetesi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir