Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Röportaj Şanlıurfa'da iş kadını olmak; Nazlı Göl

Şanlıurfa'da iş kadını olmak; Nazlı Göl

“Şanlıurfa’da İş Kadını Olmak”, Konuyla ilgili olarak Nazlı Gelinlik ve Moda Evi Genel Müdürü Sayın Nazlı Göl ile zevkli bir röportaj gerçekleştirdik.

Giriş Tarihi: 15 Nisan 2012 Pazar 18:44
Şanlıurfa'da iş kadını olmak; Nazlı Göl
Genç ve Kadın girişimciler sayısı bakımından oluşturulmuş sıralamalarda, çok gerilerde olan Şanlıurfa’da, Özellikle bayan girişimci adaylarımız için yararlı olacağını düşündüğümüz, çarpıcı bir konuyu içeren bir röportajla karşınızdayız, konumuz “Şanlıurfa’da İş Kadını Olmak”. Konuyla ilgili olarak Nazlı Gelinlik ve Moda Evi Genel Müdürü Sayın Nazlı Göl ile zevkli bir röportaj gerçekleştirdik.

Geniş ürün yelpazesiyle sizlere daha iyi, daha kaliteli ve yeni gelinlikleri sunmak, ayrıca "Kişiye Özel" gelinlik tasarımı ve dikimiyle istediğiniz özellikte, sadece size ait olacak gelinlikler yapmak üzere yola çıkan, Şanlıurfa’ya açtığı gelinlik ve moda eviyle istihdam yaratarak Şanlıurfa halkının takdirini ve beğenisini toplayan Nazlı Gelinlik ve Moda Evi Genel Müdürü ve İşkadını Nazlı Göl, bize Şanlıurfa’da İş Kadını Olmayı ve gerçekleştirdiği çalışmalarını anlatacak.

Eğlenceli bir ortamda geçen röportajımızda merak edilen sorulara ve ilimize kazandırdığı moda merkezi hakkındaki sorulara, Nazlı Göl, içtenlikle cevap verdi. Keyifle okuyacir ağınızı umuyoruz.

—Kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Ankara doğumluyum. Eğitimimi de Ankara’da aldım. GOP Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi mezunuyum. Eşimin işinden dolayı 2008 yılında Şanlıurfa ‘ya geldim. Evli ve bir kız çocuğu annesiyim.

— İş hayatına ne zaman atıldınız ve kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz?

Lise eğitimi sonunda, bir modaevinde 1 yıllık bir staj eğitimi aldım ve aynı moda evinde 3 yıl çalıştım, bu süreç meslek hayatımın sağlam temellere dayanmasında etkili oldu kendimi daha iyi geliştirme fırsatım oldu. Piyasa tanınmaya başladım.  Ankara’da bazı ünlü firmalara model tasarlamaya başlamıştım artık. Ancak sonra Kıbrıs’a gitmemiz gerekiyordu ve gittik. 3 yıl da orada çalıştım. Ardından Şanlıurfa’ya geldik, 2009 yılından sonra ufak tefek iş projeleri geliştirdik,  2011 yılında da “ Kişiye Özel Gelinlik” hedefiyle, Nazlı Gelinlik ve Modaevini kurduk.


—İşinizin özelliklerinden biraz bahseder misin?

Moda tasarımcısı olarak;

· Sanatla ve modayla ilgili ve yeniliklere açık olunmalı,

· Yaratıcı, hayal gücü zengin, estetiğe önem vermeli,

· Cisimlerin birbirine göre değişik durumlarını zihinde canlandırabilen,

· Tasarımlarını teknik ve artistik çizimlerle ifade edebilen,

· Dikkatini yoğunlaştırabilen ve ayrıntıları görebilen,

· Renk algısı yüksek,

· Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,

· İkna kabiliyeti yüksek, insanlarla iyi iletişim kurabilen,

— Kaç yıldır tekstil ile uğraşıyorsunuz?

10 yıldır tekstil ile uğraşıyorum.

— Böyle bir işyeri açma gereği neden duydunuz, memnun musunuz?

İşime âşık bir insanım. Yeni bir şeyler tasarlamak, yaptığım ürünlerin genel kabul gömesi beni mutlu ediyor. Hep hayalim kendi tasarımlarımı yaptığım modaevimi kurmaktı. Üretmenin gururunu duyuyorum.

— Müşterilerinizin taleplerine cevap verebiliyor musunuz?

Her kadının gelinlik üzerine bir hayali vardır. Ben müşterimin hayallerini gerçekleştiriyorum. Bu da bize gelen taleplerin cevap bulmasını sağlıyor.

—İş yerinizde kaç kişi istihdam ediyorsunuz?

Şuan 5 kişiyle yolumuza devam ediyoruz, ama büyümek hedefindeyiz. Bu sayı artacak.

— Bu işyerini açarken tereddütleriniz var mıydı?

Yaptığım iş ile ilgili olarak hiç tereddüt yaşamadım. Ne yapacağımı ve nasıl yapacağımı iyi biliyordum. Nitelikli eleman konusunda biraz tereddüt yaşadım.— Müşterilerinizden olumlu ya da olumsuz nasıl bir tepki alıyorsunuz?

Müşterilerimden çok olumlu tepkiler alıyorum. Yaptığım ürünler hakkında çok güzel şeyler ifade ediyorlar. Müşterilerimin büyük kısmını tavsiye ile gelenler oluşturuyor.

—Şanlıurfa’da ve iş dünyasında kadın olmak nasıl bir duygu?

İş dünyasında kadın olmak tabii ki biraz zor. Özellikle kadınlarımızın iş hayatında daha az olduğu ilimizde çalışmak zahmetli. Ama işimizi yapmamıza engel yok. Böyle bir ortamda çalışmak ve başarmak, başkalarına rol model olmak işin ayrı bir keyifli tarafıdır.

—Başarılı bir İşkadını olarak Türkiye’de ve ilimizde kadın çalışanların durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kadın olmanın iş dünyasında bazı zorlukları mutlaka vardır. Bu Şanlıurfa’ da kadınların iş hayatında olmaları bir kat daha zordur. Kadınlar için hep önyargılar görüyorum. İş hayatında başarılı olamayacaklarını, evinin kadını olmaları gerektiği gibi önyargılar. Ancak kadınlarımız artık hayatın her aşamasında yer alıyorlar. Çalışan kadınların desteklenmesi ile bu önyargıların kırılacağını ve çok başarılı iş kadınlarının artacağına inanıyorum.

—Bir İşkadını olarak iş ve ev arasında nasıl bir denge kuruyorsunuz, karşılaştığınız zorluklar neler?

Dışarıda bir iş kadınıyım. Kendimi tamamen işime konsantre ediyorum. Ancak evde bir anne ve bir eş olarak ev hanımıyım. Zamanımın çoğunu işim alıyor ve çocuğuma zaman ayırmakta zorlanıyorum.

— Şanlıurfa’da iş kurmak isteyen kadın girişimcilere ne önerirsiniz, iş hayatına atılacak genç bayanlara ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Mesleğinde başarılı olmak için önce yaptıkları işi sevmeleri azimli ve kararlı olmalarını tavsiye ediyorum. Girişimcilikte kabul edilebilir bir risk almalarını ve korkmadan iş hayatına atılmalarını öneriyorum.

Röportaj; İbrahim Acıkaya / www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com