Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'da inşaatlar durma noktasına geldi

Şanlıurfa İnşaatçılar ve Yapıcılar Derneği Başkanı Emin Demirkol, ” Şu anda piyasa da demir yok, biz de nedenini bilemiyoruz. Şu sıralar meydanda fazla demir yok. Bu durum şantiyeleri ve inşaatları fazlasıyla etkiliyor” dedi.

Şanlıurfa'da inşaatlar durma noktasına geldi
Şanlıurfa'da inşaatlar durma noktasına geldi admin

 Müteahhitler son aylarda ana malzemelerinden demire ulaşma sıkıntısı yaşıyor. İlk etapta demirdeki fiyat artışından etkilendiklerini belirten sektör temsilcileri şimdi de ürün bulamadıklarını söylüyor. Türkiye’de birçok demir üretim yeri varken, inşaatçıların demir sıkıntısı yaşamasından dolayı şantiyeler durma noktasına geldi.

 DURUMUN, KONUT FİYATLARINI ETKİLEYECEĞİNE DİKKAT ÇEKİLİYOR

İnşaat sektöründe demir sıkıntısı yaşanıyor. Sektör temsilcileri şubatta tonunu bin 200 liraya aldığı demire, bin 600 liraya ulaşabiliyor. Bu durumun, konut fiyatlarını etkileyeceğine dikkat çekiliyor. İnşaatların temel malzemesi demirde, tedarik ve fiyat sıkıntısı baş gösterdi.  Demirde miktar bazında kıtlık yaşandığı, ancak bu sorunun çelik üreticilerinin referandum sürecinin oluşturduğu belirsizlik ortamından kaynaklandığına dikkat çekildi. Geçen yıl tonu bin 200 lira olan demir, bu yıl bin 600 liradan satılıyor.  Sektör temsilcileri, dışarıdan gelen talebin büyümesi nedeniyle, iç pazar payının yön değiştirdiğine işaret edilerek, hükümetin yeni düzenleme yapması gerektiğini belirtiyor. Alım yapılması için teşvik sağlanması ve ithalat vergilerinin düşürülmesi öneriliyor. Demirdeki sorunun, konut fiyatlarını ve yan sektörleri etkileyeceğine dikkat çekiliyor.

ÖNCE BETON SONRA DEMİR…

Şanlıurfa’da bir süre önce hazır beton fiyatlarının fahiş fiyatlara yükselmesiyle sıkıntı yaşayan inşaat sektörü, şimdi de demir fiyatlarının 2 ayda yüzde 40 oranında zamlanmasıyla yeni bir darboğazla karşı karşıya kaldı. Çin’in yüksek demir talebi sonrası Şubat ayından itibaren artan demir fiyatları, inşaat sektörünü yeni bir sıkıntıyla karşı karşıya bıraktı.

 DEMİRKOL: ŞANTİYELERİ VE İNŞAATLARI FAZLASIYLA ETKİLİYOR

Şanlıurfa İnşaatçılar ve Yapıcılar Derneği Başkanı Emin Demirkol, şu anda piyasada demir bulunmadığını ve şantiyelerin durma noktasına geldiğini ifade etti. Demirkol, “Şu anda piyasa da demir yok, biz de nedenini bilemiyoruz. Şu sıralar meydanda fazla demir yok. Bu durum şantiyeleri ve inşaatları fazlasıyla etkiliyor. Şanlıurfa’da inşaatlar ve şantiyeler demiri İskenderun’dan alıyor. yaşanan bu demir bulma sıkıntısı haliyle konut fiyatlarını da etki edecektir. Sadece bizler değil demir işi yapan insanlarda zorluk çekiyor. Netice de bu demir işi yapanların da diğer şantiyelerle ve inşaatlarla yaptıkları sözleşmeler var ama maalesef demir gelmiyor. Şu anda demir gelmiyor, ancak büyük şirketlerin stokları vardır. Bu seferde elde kalan demirler karaborsaya düşebilir. Aynı zamanda şu anda demir fiyatları da çok yüksek seviyelerde seyrediyor. Demir fiyatları 2 bin 300 gibi fiyatlarla kapıyı açıyor” şeklinde konuştu.RUHAAJANS) 

Şanlıurfa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Angutbey     2017-05-19 Iyi haber
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü