Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'da imar

Şanlıurfa Dağeteği’nde 500 dönümde 10 Milyon TL vurgun ve rant iddiası Şanlıurfa'yı karıştıracak. Şehir plancıları Vali ve Savcıları göreve çağırdı: Bu işe el atın

Şanlıurfa'da imar
Şanlıurfa'da imar

ARAZİLERİ YANGINDAN MAL KAÇIRIRCASINA PROJELENDİRİYORLAR

Şanlıurfa İl Özel İdaresi’nin mücavir alanına giren yaklaşık 25.000 dönümlük arazide rant ve vurgun iddiası. Şanlıurfa’nın Büyükşehir olmasıyla İl Özel İdarenin Büyükşehir’e bağlanacağını belirten TMMOB Şehir Plancıları İl Temsilciliği, İl Özel İdaresi’nin Dağ Eteği köyündeki arazileri yangından mal kaçırırcasına projelendirdiklerini iddia etti.

 

VURGUN ÖNLENSİN

Dağ Eteği köyünde 25.000 bin dönümlük arazinde rant iddiası ortalığı karıştıracak. TMMOB Şanlıurfa Şehir Plancıları İl Temsilciliği Şanlıurfa Cumhuriyet Savcılarını göreve çağırıp bu vurgunu önlemelerini istediler. Şehir Plancılarının elinde bulunan 500 dönümlük bir arazinin projesinde İlk öğretim, Sağlık, Kültürel Sosyal ve Dini tesis alanlarının bulunmaması nasıl bir vurgunun yapıldığını gösteriyor.

 

ARAZİLER KİMLERE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ

Emsal olarak Bahçelievler semtini örnek gösteren Şehir Plancıları, Bahçelievler’den daha kötü bir imar planının İl Özel İdaresinden geçtiğini ve Şanlıurfa’nın geleceğinin tehlikede olduğunu dile getirdiler. Şehir Plancıları, Bahçelievler’de bile 5 okul, 2 cami, sosyal ve kültürel tesis ve Yeşil alanın olduğunu hatırlattılar.

 

Dağ eteğinde ise bunların hiç birinin yapılmaması arazinin kimlere nasıl peşkeş çekildiğini açıkça gözler önüne seriyor.

 

HİZMET ALANLARI GASP EDİLİYOR

Şehir Plancıları, İmar kanununa göre, ellerinde bulunan 500 dönümlük arazinin sahibiyle yüzde 40'a kadar olan Düzenleme Ortaklık Payı (DOP)’nın yüzde 20 ile yüzde 30 arasında düzenlendiğini hiçbir tesisin yapılmadığını, hizmet alanlarının birileri tarafından gasp edildiğini iddia etti.

 

VALİ SAVCI GÖREVE

Şanlıurfa’nın Valisini, Savcılarını göreve davet eden şehir Plancıları, Dağ eteği köyünde araziler projelendirilirken kayıp olan en az yüzde 10’luk bölümün kimlerin ceplerine gittiğini araştırılmasını istediler.

 

DAĞETEĞİ’NDE 500 MİLYON TL RANT

Öte yandan Dağ eteğinde yüzde 40 ile anlaşılan ve daha sonra meclisten yüzde 30 olarak geçirilen projenin kayıp olan yüzde 10’luk bölümünün yaklaşık 10 Milyon TL’ye (10 TRİLYON) denk geliyor. Toplam 25000 dönümlük arazide ise bu rant 500 Milyon TL eski parayla 500 Trilyona tekabül ediyor.

 

TMMOB Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilciliğinden yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"Şanlıurfa İli Dağ eteği Köyü ve Civarının 1/100.000 Ölçekli çevre düzeni planında Konut Gelişme Alanı olarak belirtilmesine müteakip bu alanların İl Özel İdare yetki sınırları içerisinde kalan bölümlerinde, rantçı zihniyetler tarafından mevcut kentin Bahçelievler'i niteliğinde imar yapılaşmalarına gidilmiştir. Şehircilik normları ve günümüz şartları ışığında 3194 sayılı İmar kanunun 15. ve 16.  maddelerine göre %40'a kadar olan DOP (Düzenleme Ortaklık Payı)  bu alanlarda ortalama %20 ile %30 arasında düzenlenmiş olup; bu alanlarda yaşayacak kentlilerin sosyal tesis, yeşil alan ve eğitim tesisleri gibi başlıca yaşam ve hizmet alanları gasp edilmiştir.

 

Bu araziler İl Özel İdaresinden Büyükşehir Belediyesinin yetki sınırlarına devrolunmadan önce yangından mal kaçırırcasına yine İl Genel Meclisinden geçirilen bu planlar, modern kentleşme örneklerinden uzak olup geleceğin Şanlıurfa sı için yüz kızartıcı niteliktedir.Öyle ki bu şekilde yapılan planlardan biri incelendiğinde, şehircilik hesaplamalarına göre; 47 haolan bu alanda 17.500 kişi yaşayacak olup sadece 1 Ortaöğretim Tesis Alanı ve bütünlük teşkil etmeyecek şekilde1.1 hayeşil alan bırakılmıştır. Aşağıda ki tabloda alanda yaşayacak nüfusa göre bu alanda olması gereken donatı ve olması gereken alanlarla, İncelenen alanda ki donatı ve alanları belirtilmiştir.

 

 

Görüldüğü üzere bu alanda başlıca yaşam alanları düşünülmemiş olup, düşünülen donatı alanları ise asgarinin çok altındadır. Geleceğin Şanlıurfa'sını planlarken yapılan bu rant amaçlı plansızlıklar bu alanları yaşanılamaz kılacağı gibi çözüm üretmeye yönelik yaklaşacak kurumlara da altından kalkamayacakları külfetler getirecektir.  Bu andan sonra Hukuki süreçte dahil olmak üzere her türlü yasal takip ve müdahale hakkımızı başlatacak olup, gereğini yetkililere ve sayın halkımıza saygıyla duyururuz."

Celal Çiftçi / Olay

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü