Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Şanlıurfa'da iklim değişikliği konuşuldu

Şanlıurfa'da iklim değişikliği konuşuldu

Şanlıurfa'da düzenlenen konferansta dünyada ve Türkiye'de gözlenen ve beklenen iklim değişiklikleri konuşuldu.

Giriş Tarihi: 26 Kasım 2015 Perşembe 15:24
Şanlıurfa'da iklim değişikliği konuşuldu

Harran Üniversitesi Coğrafya Bölümü tarafından Osmanbey Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi Anfi Salonunda, “Dünya’da ve Türkiye’de Gözlenen ve Beklenen İklim değişiklikleri” konferansı düzenlendi.

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezinden Prof. Dr. Murat Türkeş tarafından verilen konferansa Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, fakülte dekanları, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

İklim değişikliğinin dünyada çok konuşulan ve herkesi etkileyen bir konu olduğunu söyleyen Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, “Sanayileşme ile birlikte iklimler çok etkilendi. ABD sanayisiyle dünyanın yüzde 25’ini kirletiyor. Özellikle nükleer enerji üretimi sonrası dünya kirliliği arttı. Bu da iklimleri çok kötü etkiledi. ABD enerjisinin çoğunu nükleer enerjiden karşılıyor. Dolayısıyla hem çok kirleten hem de iklimleri çok etkileyen bir ülke. Kendileri yapınca oluyor. Bir başkası nükleer enerji üretmeye çalıştığında karşı çıkıyorlar. Hem algıyı hem de bilgiyi çok iyi kullanıyorlar. İnşallah bu gibi konferanslarla bu bilgiyi bizler de kullanacağız.” diye konuştu.

Programın düzenleyicisi Coğrafya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sedat Benek ise yaptığı konuşmada, “Düzenlemiş olduğumuz bu konferans hem konumuz hem de konuğumuz açısından önemli. Çünkü bu konu gerek dünya gerek Türkiye gerekse yaşadığımız coğrafya açısında önemli bir konudur. Dünyanın çoğu yerinde yerleşim alanları olmuş ve terkedilmiş. Ama Mezopotamya’da yerleşim alanları hep olmuştur. Bunun da iki temel özelliği vardır. Birincisi, İnsanların yaşayabileceği iklim koşullarıdır. İkincisi ise burada bulunan topografik yapıdır.” dedi.

Daha sonra panel, Prof. Dr. Murat Türkeş’in, “Dünyada ve Türkiye’de Gözlenen ve Beklenen İklim Değişiklikleri” ile ilgili konferansıyla devam etti.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Bakanlar Harran Tıp'ya yatan yaralıları ziyaret etti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com