Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'da iklim değişikliği konuşuldu

Şanlıurfa'da düzenlenen konferansta dünyada ve Türkiye'de gözlenen ve beklenen iklim değişiklikleri konuşuldu.

Şanlıurfa'da iklim değişikliği konuşuldu
Şanlıurfa'da iklim değişikliği konuşuldu

Harran Üniversitesi Coğrafya Bölümü tarafından Osmanbey Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi Anfi Salonunda, “Dünya’da ve Türkiye’de Gözlenen ve Beklenen İklim değişiklikleri” konferansı düzenlendi.

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezinden Prof. Dr. Murat Türkeş tarafından verilen konferansa Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, fakülte dekanları, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

İklim değişikliğinin dünyada çok konuşulan ve herkesi etkileyen bir konu olduğunu söyleyen Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, “Sanayileşme ile birlikte iklimler çok etkilendi. ABD sanayisiyle dünyanın yüzde 25’ini kirletiyor. Özellikle nükleer enerji üretimi sonrası dünya kirliliği arttı. Bu da iklimleri çok kötü etkiledi. ABD enerjisinin çoğunu nükleer enerjiden karşılıyor. Dolayısıyla hem çok kirleten hem de iklimleri çok etkileyen bir ülke. Kendileri yapınca oluyor. Bir başkası nükleer enerji üretmeye çalıştığında karşı çıkıyorlar. Hem algıyı hem de bilgiyi çok iyi kullanıyorlar. İnşallah bu gibi konferanslarla bu bilgiyi bizler de kullanacağız.” diye konuştu.

Programın düzenleyicisi Coğrafya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sedat Benek ise yaptığı konuşmada, “Düzenlemiş olduğumuz bu konferans hem konumuz hem de konuğumuz açısından önemli. Çünkü bu konu gerek dünya gerek Türkiye gerekse yaşadığımız coğrafya açısında önemli bir konudur. Dünyanın çoğu yerinde yerleşim alanları olmuş ve terkedilmiş. Ama Mezopotamya’da yerleşim alanları hep olmuştur. Bunun da iki temel özelliği vardır. Birincisi, İnsanların yaşayabileceği iklim koşullarıdır. İkincisi ise burada bulunan topografik yapıdır.” dedi.

Daha sonra panel, Prof. Dr. Murat Türkeş’in, “Dünyada ve Türkiye’de Gözlenen ve Beklenen İklim Değişiklikleri” ile ilgili konferansıyla devam etti.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır