Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'da Hurma-Su-Simit ile Ümmet İftarı

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Şanlıurfa Temsilciliği tarafından Balıklıgöl Platosu Dergah Cami önünde gerçekleştirilen "Ümmet İftarı”na STK Temsilcileri, Vakıf gönüllüleri ve vatandaşlar tarafından yoğun bir katılım gerçekleşti.

Şanlıurfa'da Hurma-Su-Simit ile Ümmet İftarı
Şanlıurfa'da Hurma-Su-Simit ile Ümmet İftarı admin

İHH’dan Ümmet İftarı; Hurma-Su-Simit


İnsani Yardım Vakfı  (İHH) Şanlıurfa Temsilciliği’nin geleneksel hale getirdiği ve islam coğrafyalarında yaşanan sıkıntılara dikkat çekmek için verdikleri "Ümmet İftarı" nı bu yıl da yine Halilürrahmanda verdi.


İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH)  İnsani Yardım Vakfı Şanlıurfa Temsilciliği tarafından Balıklıgöl Platosu Dergah Cami önünde gerçekleştirilen  "Ümmet İftarı”na STK Temsilcileri, Vakıf gönüllüleri ve vatandaşlar tarafından yoğun bir katılım gerçekleşti.   Yaklaşık 450 kişinin katıldığı Ümmet İftarında Yere serilen sofralarda simit, su ve hurma ile iftarlar açıldı. İftardan önce İHH Raşidin Medresesi kız ilahi grubu Türkçe ve Arapça ilahi ve marşlar seslendirdiler.

Geleneksel hale getirmek istedikleri ümmet iftarında oruçlarını simit, hurma ve su ile açtıklarını belirten İHH Bölge Koordinatörü ve Şanlıurfa Temsilcisi Behçet Atila, bu iftarla amaçlarının ümmet coğrafyamızda yaşanan savaşlar açlık kıtlık vs sıkıntılara dikkat çekmek ve acılarını bir an da olsa yaşamak olduğunu ifade etti.

Amaç İslam coğrafyasında yaşanan zulme ve yokluğa dikkat çekmek.

Atila, “Suriye başta olmak üzere Filistin’de, Somali’de, Arakanda, Afganistan’da, Irak’ta ve tüm İslam coğrafyasında yaşanan zulümlere bir nebzede olsa dikkat çekmek ve gündeme getirmek için 5 yıldan bu yana geleneksel hale getirdiğimiz ‘Ümmet İftarı’ adıyla simit, hurma ve sudan oluşan bir menü ile vatandaşlarımızla birlikte iftarımızı açıyoruz. Sofralarımızda envayi çeşit yiyecek, içecek bulunuyor. Ama biliyoruz islam coğrafyasının bir çok noktasında insanlar aç, susuz, az da olsa buna dikkat çekmek için o kardeşlerimizi hatırlamak için böyle farklı iftar programı tertiplemiş bulunuyoruz” dedi.

Bu iftarın doyurucu gelmeyeceğini ancak maksatlarının da bu olduğunu belirten Suriyeli ebu Muhammed, “dünyada ne kadar aç insanın olduğunu hatırlatmak ve anlamak istiyoruz. yemeklerin en iyisini yerken her gün susuzluktan ve savaşlardan dolayı yokluktan, açlıktan ölen insanları hatırlamak için bugün tıkabasa yemeyeceğiz. Biz bugün ki ‘Ümmet İftarı’nın gayesi de bu. Tertip eden İHH ya teşekkür ediyoruz.

İftara Urfalı Suriyeli ve Iraklı ailelerin yoğun katıldığı görüldü.

Hurma-Su-Simit ümmetiftarı Hurma-Su
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması