Advert
Advert
Advert

ŞANLIURFA’DA FIRINCILIK LİSESİ AÇILIYOR

Şanlıurfa Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Karaatlı; Milli eğitim Bakanlığına bağlı Fırıncılık okulunu açacaklarını söyledi.

ŞANLIURFA’DA FIRINCILIK LİSESİ AÇILIYOR
ŞANLIURFA’DA FIRINCILIK LİSESİ AÇILIYOR


75. yıl çıraklık eğitim okulunun sıfır işlevliğini bir anda ortadan kaldıracak ülke genelinde % 10’ların üzerinde olan işsizlik oranını bir anda % 0’ların altına indirecek proje ile fırıncılıkla kalmayarak tüm meslek dallarında kayıt dışı istihdamın önüne geçileceğini söyleyen Karaatlı; “Yeni eğitim sistemi olan 4+4+4 ile çok uyumlu bir çalışma ile hem kayıt dışı istihdamın önüne geçilecek hem de küçük ölçekli meslekler deki işçi sıkıntısı bitecek. Bunu yaparken 4+4 ‘den sonra sınav derecesi ile liselere dağılması gerekecek öğrencilerin puan durumuna göre en alt seviyede olan öğrencilerimizi çıraklık eğitim okulunu da sisteme koyarak 3’cü Artı dörtteki 4 yıllık lise bölümünü işyerlerinde hem pratikten meslek sahibi olacak hem de açık lisede lise eğitimini tamamlayacak.  Bu proje ayrıca çıraklık eğitim okulunu sıfır noktasından yüzde yüz çalışır noktaya taşıyacak.” dedi.

Başkan Mehmet Emin Karaatlı; “Çıraklık okulundan beklediğimiz verimi alamıyoruz. İşçilerimiz bir gün de olsa o okula gidemiyor. Kaldı ki gitse dahi Çıraklık oklunun o çırağımızı verdiği bir şey yok! Biz de Açık öğretim Lisesi sisteminden faydalanarak hem pratik hem de teorik bir eğitimle işçilerimizi meslek sahibi yaparken aynı zamanda lise mezunu da yapacağız. Başarılı olan öğrencilerimiz başaracağı herhangi bir üniversiteye göndereceğiz. Başarsız olan öğrencilerimiz de elindeki altın bilezik olan mesleğine devam edecek. Bu şekilde hem işçi sorunu çözülecek. Hem de liseden sonra işsiz kalan gençlerimiz azalacak” dedi.

“BAKANLIKLARA PROJEMİZİ SUNUYORUZ”

Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli eğitim Bakanlıklarına hazırladıkları projeleri sunacaklarını söyleyen Karaatlı; “bu projeyi çok önemsiyoruz. Bu projenin kabul görmesi durumunda mesleğimizi ele alırsak;  Fırıncı çıraklarımız hamurkar, pişirici, tırnakçı ve tezgahtarlar artık diplomalı olacak. İl genelinde fırınlara yaptığımız ziyaretlerde fırıncı esnafımızın yakındığı eleman sıkıntısını çözeceğimiz gibi kayıt dışı istihdamın önlenmesine de katkı sunacak. Başta Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere Milli eğitim Bakanlığımızdan da bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesini bekliyoruz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!