Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Şanlıurfa'da endişeli bekleyiş başladı

Şanlıurfa'da endişeli bekleyiş başladı

Ekonomik anlamda zor günler geçiren Şanlıurfa'da, herkes pamuk ve fıstık hasadını bekliyor.

Giriş Tarihi: 20 Eylül 2012 Perşembe 17:15
Şanlıurfa'da endişeli bekleyiş başladı

İç karışıklığın devam ettiği komşu ülke Suriye’de olaylar durmazken, özellikle inşaat ve sanayi sektöründe endişeli bekleyiş başladı. Suriye’deki olaylardan en fazla kendilerinin etkilendiğini, birçok firmanın iflasın eşiğine geldiğini belirterek, İş adamı Mehmet Karadağ "Urfa’da şuan için hissedilir bir kriz var" dedi.

Suriye’deki iç savaş ve iki ülke arasındaki krizinden etkilenen büyük firmaların iflasın eşiğine geldiğini kaydeden Karadağ şunları anlattı:

"Sanayici, nakliyeci, ithalat, ihracatçılar, turizm firmaları ile tarım sektörü çok ciddi anlamda etkilendi. Esnaf, tüccar ve işadamları ekonomik anlamda etkilendi.Özellikle inşaat sektöründe yaz mevsimi ve Ramazan ayı derken şimdi ise Suriye olayları ekonomiyi etkiledi. Bankalara kredi borcu olan firmalar zor durumda. Devlet bunu görmeli, buna göre acil tedbirler almalı."dedi

Karadağ,Suriye’deki olayların  Şanlıurfa ekonomisine çok olumsuz yansımaları olduğunu söyledi.

 

‘Tüm sınır illeri etkilendi’

Şanlıurfa Tüm emlakçılar odası başkanı Gökhan Gökmen ise , Türkiye ile Suriye arasındaki siyasi ilişkilerin hızla bozulmasının, sınır illerinde ve özellikle Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve  Hatay’da ekonomik ve sosyal kayıplara yol açtığına dikkat çekti. Gökmen, yaşananları şöyle özetledi:

"Ekonomik canlılık büyük darbe alırken, sorunun sürmesi beklentileri de olumsuz etkiledi. Suriye’nin son yıllarda, dış ticaretinde önemli kalem oluşturan ürünleri, yaklaşık 800 kilometrelik sınır komşuluğu bulunan Türkiye’den karşılamasıyla, özellikle bu ülkeyle sınır komşuluğu bulunan Şanlıurfa,Hatay, Adana, Mersin, Gaziantep, Kilis ve Mardin kent ekonomilerinde yaşanan ciddi hareketlilik, şu sıralarda tamamen durdu’dedi. Şanlıurfa’da vatandaşların kiralık ev bulmaktan zorlandığını ifade eden  Emlakçılar odası  Başkanı Gökhan Gökmen’  Kent merkezinde  ev satışlarında durgunluk var,ancak yapılan son atamalarla özellikle Öğretmenlerin ve memurların kiralık ev bulmaktan zorlandıklarını görmekteyiz, Belediyelerimizin bu soruna el atmalarını ve acilen yeni imar alanlarında alt yapı sorununu gidermelerini beklemekteyiz’dedi.

İbrahim Şeker / urfastar

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Viranşehir'de Esnafın Veresiye şartları şaşırttı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com