Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Şanlıurfa'da ekonomiye katkısı olacak ürünler belirleniyor

Şanlıurfa'da ekonomiye katkısı olacak ürünler belirleniyor

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç başkanlığında, valilik toplantı salonunda, Şanlıurfa’da meyveciliğin geliştirilmesi ve bu kapsamda ekonomik gücü yüksek, dünya ile rekabet edebilecek ürünlerin tespit edilmesi amacıyla valilikte bir toplantı gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 2 Kasım 2012 Cuma 20:00
Şanlıurfa'da ekonomiye katkısı olacak ürünler belirleniyorŞanlıurfa’da hangi bölgede hangi meyvenin yetiştirilebileceğini belirlemeye yönelik yapılan toplantıda favori ürünler ve alternatif ürünlerin belirlenmesine yönelik çalışma yapılması amaçladıklarını anlatan Vali Celalettin Güvenç, ekonomik değeri olan, rekabet gücü yüksek olan ürünlerin ilgili yapılacak çalışmaları belirlemek üzere toplandıklarını belirtti. Vali Güvenç, kent genelindeki bölgelerde yetiştirilmesi için önce envanter çıkarılması arkasından da çiftçilerin bu envantere göre bilgilendirilerek bu ürünlere yönlendirilmesinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan havza çalışmasına göre Karacadağ ve GAP Havzası olmak üzere Şanlıurfa’nın iki havzadan oluştuğunu dile getiren Vali Güvenç, GAP Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü, Gap Bölge Kalkınma İdaresi, Harran Üniversitesi ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün bu konudaki envanteri iklim, ekoloji, toprak kalitesi, toprak cinsi ve niteliği bakımından toplanacak verileri toplamak için çalışmalara devam edildiğini söyledi.

Şanlıurfa’da yetiştirilen ve yetiştirilmesi mümkün olan ürünlerle ilgili toplantıya katılanlara uzmanlar tarafından sunum eşliğinde bilgiler aktarılırken, katılımcılar tarafından konuya yönelik hazırlanan raporlar ve fikirler de paylaşıldı.

Öte yandan ikincisi gerçekleştirilen toplantılarda, uzmanların sunacağı raporlar ve alınacak kararların önümüzdeki dönemde kitaplaştırılması öngörülüyor.

Toplantıya Vali Güvenç’in yanı sıra Vali Yardımcısı Soner Zeybek, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr. Ahmet Yılmaz, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, Gap Bölge Kalkınma İdaresi Bölge Müdürü Mehmet Açıkgöz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mahmut Ökten, Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Yrd. Ali Rıza Öztürkmen, öğretim üyeleri ve ilgili kurumlardan ziraat mühendisleri katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

TKDK Modern Hayvancılığa Öncülük ediyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com