Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Şanlıurfa'da doktor balıklar bulundu-VİDEO

Şanlıurfa'da doktor balıklar bulundu-VİDEO

Doktor Balıklar; Bilindiği Üzere Sivas'ın Kangal ilçesinin Kavak köyündeki termallerde ve derelerinde yetişen sardalya ya benzeyen bir balık türüdür.

Giriş Tarihi: 9 Temmuz 2012 Pazartesi 11:11
Şanlıurfa'da doktor balıklar bulundu-VİDEO
Sırtı gümüşi karnı gri renktedir. Boyutları Yaklaşık 3 ile 10 cm arası büyüklüğünde olup, bölgenin protein besi kıtlığı sebebi ile kolayca insanların derilerine yaklaşmaktadır. En önemli özelliği protein besi yetersizliği sebebi ile insanlara yaklaşması, cilt ve ten üzerindeki ölü deri parçalarını ve çeşit genetik cilt hastalığı Atopik dermatit'i kemirmeleridir. Bir çeşit tuz salyasından kemirme sırasında deri altına karışmakta ve bu Psoriasis cilt hastalığını iyileştirdiğine inanılmaktadır.
Hasta deri bölgelerini özellikle kemirirler. Bunlara ayrıca doktor balığı denilir. Balıkların şifa özelliğini Kangal halkı tespit etmiş ve ilkel şartlarla kurulmuş çadırların yanındaki su birikintilerinde balıkları ürkütmeden ciltlerinin kemirmelerini beklemişler. Bugün modern ve tıbbi şartlar altındaki yüzme havuzlarında balıkların tedavileri kıpırdanmadan ve özenle yapılmaktadır. Balığın uzun vaade de tıbbi araştırmaları yapılmakta. Balığın bu özelliği ile bölgenin sıcak ve güneşli yapısının tedavilerde önemli rol oynamaktadır.
Profesyonel Fotoğraf Sanatçı Derneği olarak Şanlıurfa’nın Birecik ilçesi yakınlarında foto safari düzenlerken doktor balık denen bu türe rast geldik, Bu balıklarında aynen Sivas’taki doktor balıklar gibi tatlı dokunuşlarla el ve ayaklara terapi yaptığını gördük; yaptığımız araştırmalar sonucu Sivas İlçesinde bulunan balıkların aynısı olan bu balık türünü Yetkilileri araştırmaya davet ediyoruz.
Balıklara herhangi bir zarar verilmemesi için şimdilik yeri saklı tutuyoruz. Şanlıurfa Valiliğini ve yetkilileri bu konuda araştırma yapmaya davet ediyoruz. Bizimle irtibat kurulduğu takdirde bu balıkların bulunduğu yer tam olarak açıklanacaktır. Bu balık türü Şanlıurfa’ya Karaali’den sonra çok önemli bir sağlık turizm kapısı daha açacağı kanaatimiz vardır. Etkili ve Yetkili makamları bu konu hakkında araştırma yapmaya ve kamuoyuna bilgi vermeye davet ediyoruz.. Haber; Yasin Küçük Profesyonel Fotoğraf Sanatçıları Derneği
Şanlıurfa'da doktor balıklar bulundu ile balikligol_com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Mehmet Akif İnan Devlet hastanesinin oto park sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com