Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'da bulunan Uzun Kulaklı Çöl Kirpisi tespit edildi

Türkiye'deki yaşam alanları Şanlıurfa'nın Suriye sınırları başta olmak üzere Iğdır bölgesinde de bulabilen Uzun Kulaklı Çöl Kirpisi tespit edildi.

Şanlıurfa'da bulunan Uzun Kulaklı Çöl Kirpisi tespit edildi
Şanlıurfa'da bulunan Uzun Kulaklı Çöl Kirpisi tespit edildi admin

Türkiye'nin Nadir Türlerinden Uzun kulaklı Çöl Kirpisi Suriye Sınırında ve Iğdır Aralık'ta Gözlemlenebilir. 

Uzun kulaklı Çöl Kirpisi Tanımı
Hemiechinus auritus olan bilimsel adı, Latince; hemi: yarım, echin: diken, auro: kulak kelimelerinden geliyor. Kısacası Uzunkulaklı, küçük vücutlu kirpi. 

Kulakları Kirpiye oranla daha uzundur. Bu uzun kulakları sayesinde ısı kaybını arttırmakta ve böylece çöl ortamına kolayca uyum sağlamaktadır. İşitme duyuları diğer kirpi türlerine göre daha fazla gelişmiştir. Uzunkulaklı Çöl Kirpilerinin üst işitme sınırı 45.000 hertz (İnsanlarda üst işitme sınırı en fazla 18.000 ile 20.000 hertz arasındadır) olup insanlarınkinden iki misli fazladır. Yani insanların işitemediği yüksek frekanslı sesleri kolaylıkla işitebilirler. Uzunkulaklı Çöl Kirpileri kulaklarındaki bu hassasiyet sayesinde yer altındaki solucan, kırkayak, çıyan, böcek vb. omurgasız hayvanların hareketleri sonucu oluşan titreşimleri algılayarak avlarının yerlerini belirler ve tırnakları ile hemen avını yerin altından yüzeye çıkartıp yerler. Fakat işitme alt sınırı yani düşük frekanslı sesleri işitme bakımından Uzunkulaklı Çöl Kirpileri insanlardan daha az duyarlıdır. 

Dikenlerinin boyu ise 2 cm'dir. Dikenlerin rengi kahverengi ve üzerindeki bantlar ise beyaz renktedir. Karın kısmı beyaz renklidir. Kuyruğu 1-5 cm'dir. Kromozom sayıları 48'dir. 

Karyotipi: 2n = 48, NFa = 92 ve NF = 96’lık değerlere sahiptir. 

Türkiye'de avlanılması yasaklanmıştır. IUCN tarafından yayınlanan "Kırmız Liste" de LC (Asgari Endişe) kategorisindedir. 
Türkiye deki yaşan alanları Suriye sınırları ve Iğdır dır. Türkiye dışında  Ukrayna, Libya, Moğolistan da bulunurlar.

Uzun kulaklı Çöl Kirpisi Tanımı Uzun kulaklı Çöl Kirpisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması