Advert
Advert
Advert

Peygamberler Şehrin'de bu gösteri yapıldı!..

Şanlıurfa'da bazı kesimlerin tepkisini çeken Anadolu Ateşi Şanlıurfa GAP Arena Kapalı Spor Salonunda gösterisini sundu.

Peygamberler Şehrin'de bu gösteri yapıldı!..
Peygamberler Şehrin'de bu gösteri yapıldı!..


Kurulduğu günden itibaren Dünya genelinde adından her defasında söz ettiren Anadolu Ateşi Grubu, Peygamberler Şehri Şanlıurfa'dayeni bir gösteriye daha imza attı. Şanlıurfa Kapalı Spor salonundayapılan gösteriye Şanlıurfalılar ilgi gösterdi. Gösteride Dünya'nın ve Türkiye'nin yöresel halk oyunları ve dansları sergilendi. Davullu zurnalı, kemençeli horonlu bir çok yörenin oyunları sahnelendi


İki bölümden gerçekleşen Anadolu Ateşi dans gösterisinin sonlarına doğru sahne alan Emin Arkat Urfa Halk Oyunları ekibi büyük alkış toplarken davul çalan Usta'nın ağzıyla davulunun ipinden tutup yerinde dönmesi izleyicileri heyecanlandırdı. Anadolu Ateşi gösterileri yaklaşık olarak üç saat sürdü.

ANADOLU ATEŞİ NEDİR?

Anadolu Ateşi'nin temel konsepti medeniyetler buluşmasıdır. Doğu ile batı kültürlerinin buluşmasını hedefleyen, evrensel barış mesajları veren bir dans portresidir. Halk danslarını bale, modern dans ve dansın diğer disiplinleri ile sentezleyerek dünyaya modern standartlarda bir gösteriyi, bir kültürel şöleni sunmaktadır. Kaynağını Anadolu’nun binlerce yıllık mitolojik ve kültürel tarihinden alan Anadolu  Ateşi hemen hemen her yöreden derlenmiş 3000 halk dansı figürü ve halk müziğini içinde barındıran özgün bir projedir. Mustafa Erdoğan imzasını taşıyan proje, Anadolu’nun binlerce yıllık kültür ve tarih mozaiğinin barışla harmanlanan ateşini tüm dünyaya tanıtmayı hedeflemektedir.

1999 yılında, yıllar öncesine dayanan bir hayali gerçekleştirmek üzere ilk adımını atan Mustafa Erdoğan, eski adı Sultan’s of the Dance olan projenin tempolu çalışmalarını  başlattı. Önce gazetelere “dansçı aranıyor” ilanları verildi. 750 aday arasından 90 genç  seçildi ve bir buçuk yıl sürecek zorlu bir çalışma temposu başladı. Günde 8, zaman zaman 16 saat süren çalışmalar... Kostümler hazırlandı, müzikler tamamlandı. Estetik egzersiz, dietisyen ve masaj uzmanları ile çalışıldı. Strech ve yoga yapıldı. Çalışmalar halk dansları adımları, bale ve modern dans konularında yoğunlaştı. Dansçılar Anadolu ritmlerinin notasyonu konulu teorik dersler aldılar.

Ve 3 Mayıs 2001 tarihinde 3-4 gösteri için sahne alıp daha sonra yurt dışında  sahnelenmesi planlanan gösterinin, aylar önce biletlerinin tükenmesi nedeni ile  Türkiye’deki programının uzatılması kararı alındı. Anadolu Ateşi, 2002 yılında dünya  turnesine başlayarak 93 ülkede (bir çok ülkeye defalarca gidilmiştir) 3850 gösteri ile 35 milyonu aşan sanatsever tarafından izlenildi. Bugüne kadar yapılan yurtdışı turneleri ve tanıtım çalışmalarıyla dünyanın sayılı dans  toplulukları arasında gösterilen Anadolu Ateşi, ulusal kültürümüzün gücüyle, evrensele ulaşan en görkemli projedir. Ülkemizin büyük organizasyonlarında Eurovision 2004- Formula 2005-Universiade 2005 sahne alan topluluk dünya basını tarafından ilgiyle izlenilmiştir. Grup, Amerika’da New York Madison Square Garden, Chicago’da Chicago Theater, Fransa’da Bercy, Çin’de Çin Halk Parlamento Binası, Moskova’da Kremlin Palace, Mısır’da tarihi Muhammet Ali Camisi ve Piramitlerin Önü gibi dünyanın en önemli  merkezlerinde gösteri yapmış ve başta cumhurbaşkanları, başbakanlar, krallar olmak üzere ülke liderleri tarafından ayakta alkışlanmıştır.
 

Anadolu Ateşi 2001'den bugüne İsrail, Almanya, Çin, Hollanda, Belçika, İsviçre, K.K.T.C., Japonya, Avusturya, Katar, Lübnan, Rusya, Azerbaycan, Ürdün, Sibirya,  Romanya, Bulgaristan, Mısır, Fransa, Danimarka, Amerika, Macaristan, Saray Bosna, Bahreyn,  Malezya, Yunanistan, Gürcistan, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan,  Dubai, Slovenya, Polonya, Beyaz Rusya, Letonya, Kazakistan, Ukrayna, Kırım,Yeni Zelanda, Tunus, İtalya, Slovakya, Arnavutluk, Filistin, İspanya, Portekiz, Suriye, İngiltere, Martinik Adası-Karayipler’de gösteriler sunmuş ve Anadolu kültürünü tüm dünyaya  tanıtmıştır.

Dünyaca ünlü Dans Grubu Anadolu Ateşi düzenli olarak her yıl Nisan-Kasım arası yaz döneminde kendi gösteri mekanı Antalya Gloria Aspendos Arena’da haftada 2 gün sahne almakta ve Ülkemize gelen turistlere kültürel zenginliğimizi gerçekleştirdikleri gösterilerle sunmaktadır. Anadolu Ateşi ilgili dünya basınında haberlerin sayısı 10 bini geçmiştir. Grup, 250 kişilik dansçı kadrosuyla aynı anda dünyanın farklı 3 yerinde gösteri yapabilmektedir.

NEDİR ANADOLU ATEŞİ ANADOLU ATEŞİ NEDİR ANADOLU ATEŞİ Şanlıurfa Kapalı Spor Salonu Anadolu Ateşi rüzgarı esti yüzlerce kişi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
kervan     2015-12-12 Nomuş yani Suriyeliler uluorta kendi kendilerini pazarlarken peygamberler şehri değilde şimdi bir gösteri yapıldı diyemi peygamberler şehri oldu? Biz haber okumak istiyoruz.
Tolgahan     2015-12-12 yahu başka işinizmi yok kardeşim yahu biraz haber yapın ALLAH aşkına şimdi siz buna haberi yaptık diyorsunuz. Biraz daha pratik olun biraz daha geniş düşünün bence bu kafayla milleti bezdirmeyin bence. Bakın kış geldi ve dışarıda onlarda aç açıkta kalan insanlarımız var . Suriyeden gelen binlerce müslüman kardeşlerimiz var. Bunları dile getirin Kiralarını ödeyemeyen evlerine haciz gelen insanlarımız var. Kiraların bu kadar yükseldiği bir memlekette yaşıyoruz biz. Nolursunuz Biraz Olgun ve obnjektif düşünün herşeyi. Saygılar .
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu