Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Şanlıurfa'da boynuzdan tarak üretiliyor

Şanlıurfa'da boynuzdan tarak üretiliyor

​Şanlıurfa Valiliği Geleneksel El Sanatları Merkezinde koç, manda, keçi gibi hayvanların boynuzlarından üretilen kemik tarak kursu veriliyor.

Giriş Tarihi: 16 Kasım 2015 Pazartesi 13:12
Şanlıurfa'da boynuzdan tarak üretiliyor

Valilik tarafından Şanlıurfa Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) bünyesinde koç, manda, keçi gibi hayvanların boynuzlarından üretilen kemik tarak kursu veriliyor.

Kursta kemik tarak yapımının aşamaları hakkında uygulamalı olarak bilgi veren öğretici Hüseyin Merttürk,  “Sayın valimizin bizden ricası üzerine bu mesleği burada yaşatmak ve öğretmek için Denizli Yatağan’dan Şanlıurfa’ya geldik. Bu ve bunun gibi unutulmak üzere olan meslekler için gösterdiği iyi niyet ve hassasiyetten ötürü Sayın Valimiz İzzettin Küçük’e şahsen teşekkür ediyorum.” dedi.

Düzenlenen kursa ilgi duyan herkes başvurabileceği kursta üretilen taraklar satışa sunularak, Şanlıurfa ekonomisine katkı sağlanacak.

Kemik tarakların özelliği

Koç, manda, keçi gibi hayvanların boynuzlarından üretilen taraklar, boynuzların yapısındaki keratinle saçı besliyor ve plastik taraklar gibi saçta elektriklenme yapmıyor. Üretilen her tarak üretildiği malzemeden dolayı kendine has ve benzersiz oluyor. Parmak izi gibi her kemik kendine has bir renge ve yapıya sahip olduğu içinse ortaya çıkan taraklar da tek oluyor.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com