Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'da boynuzdan tarak üretiliyor

​Şanlıurfa Valiliği Geleneksel El Sanatları Merkezinde koç, manda, keçi gibi hayvanların boynuzlarından üretilen kemik tarak kursu veriliyor.

Şanlıurfa'da boynuzdan tarak üretiliyor
Şanlıurfa'da boynuzdan tarak üretiliyor

Valilik tarafından Şanlıurfa Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) bünyesinde koç, manda, keçi gibi hayvanların boynuzlarından üretilen kemik tarak kursu veriliyor.

Kursta kemik tarak yapımının aşamaları hakkında uygulamalı olarak bilgi veren öğretici Hüseyin Merttürk,  “Sayın valimizin bizden ricası üzerine bu mesleği burada yaşatmak ve öğretmek için Denizli Yatağan’dan Şanlıurfa’ya geldik. Bu ve bunun gibi unutulmak üzere olan meslekler için gösterdiği iyi niyet ve hassasiyetten ötürü Sayın Valimiz İzzettin Küçük’e şahsen teşekkür ediyorum.” dedi.

Düzenlenen kursa ilgi duyan herkes başvurabileceği kursta üretilen taraklar satışa sunularak, Şanlıurfa ekonomisine katkı sağlanacak.

Kemik tarakların özelliği

Koç, manda, keçi gibi hayvanların boynuzlarından üretilen taraklar, boynuzların yapısındaki keratinle saçı besliyor ve plastik taraklar gibi saçta elektriklenme yapmıyor. Üretilen her tarak üretildiği malzemeden dolayı kendine has ve benzersiz oluyor. Parmak izi gibi her kemik kendine has bir renge ve yapıya sahip olduğu içinse ortaya çıkan taraklar da tek oluyor.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Vali Erin, Şehit Ailelerini Evlerinde Ziyaret Etti
Vali Erin, Şehit Ailelerini Evlerinde Ziyaret Etti