Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Şanlıurfada bir ilk‏!

Şanlıurfada bir ilk‏!

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB ve Klinik Odyoloji Uzmanı Op.Dr. Ferhat KORKMAZ tarafından Canal Wall Down Timpanoplasti operasyonu başarıyla gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 16 Haziran 2015 Salı 10:37
Şanlıurfada bir ilk‏!


Kolesteatomlu kronik otit; sürekli kötü kokulu kulak akıntısı ve işitme kaybıyla ortaya çıkan kulak zarını, kulak kemikçiklerini ve beyinle komşu olan kulak kepçesinin arkasındaki mastoid kemiği eriten ve çeşitli kötü sonuçlara (menenjit, yüz felci, beyin absesi, şiddetli baş dönmesi) yol açabilen bir orta kulak hastalığıdır.

Kliniğimize sürekli kötü kokulu kulak akıntısı, işitme azlığı ve dış kulak yolunda dışardan da gözüken kitle şikayetleriyle  başvuran Ahmet Şahin isimli hastanın yapılan muayane ve tetkikler sonrasında kolesteatomlu kronik otit tanısı konuldu. Kolesteatom dokusu orta kulakta yerleşik işitmeyi sağlayan kemikçiklere hasar vermiş, hastanın beyin zarına kadar ulaşmış, beyin toplar damarının üzerindeki kemik dokusunu eritmiş ve damar duvarına yapışmış; ayrıca orta kulak içinde seyir eden yüz sinirinin üzerindeki kemik kanal duvarının da eritip sinire temas etmişti.  

Hastada 4 saat süren ve mikroskop altında gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla kolesteatoma dokusu temizlenmiş ve işitme rekonstrüksiyonu yapılmıştır. Normal şartlarda bu tip hastalarda işitme korunması göz ardı edilerek hastalara radikal mastoidektomi yapılmaktadır. Canal Wall down timpanoplasti ameliyatı ile hastada hem kolesteatoma  dokusu temizlendi hem de işitme rekonstrüksiyonu yapıldı.

Şanlıurfa Kamu Hastaneler Birliği ve Hastane Yöneticiliğimizin destekleriyle her türlü ileri düzey kulak mikro cerrahisi hastanemizde yapılmaya başlanmış olup, daha önceden dış merkezlere sevk edilen bu hastaların mağduriyetleri de giderilmiştir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfalılar sosyal medya üzerinden kampanya başlattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com