Advert
Advert
Advert

Şanlıurfada bir ilk‏!

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB ve Klinik Odyoloji Uzmanı Op.Dr. Ferhat KORKMAZ tarafından Canal Wall Down Timpanoplasti operasyonu başarıyla gerçekleştirildi.

Şanlıurfada bir ilk‏!
Şanlıurfada bir ilk‏!


Kolesteatomlu kronik otit; sürekli kötü kokulu kulak akıntısı ve işitme kaybıyla ortaya çıkan kulak zarını, kulak kemikçiklerini ve beyinle komşu olan kulak kepçesinin arkasındaki mastoid kemiği eriten ve çeşitli kötü sonuçlara (menenjit, yüz felci, beyin absesi, şiddetli baş dönmesi) yol açabilen bir orta kulak hastalığıdır.

Kliniğimize sürekli kötü kokulu kulak akıntısı, işitme azlığı ve dış kulak yolunda dışardan da gözüken kitle şikayetleriyle  başvuran Ahmet Şahin isimli hastanın yapılan muayane ve tetkikler sonrasında kolesteatomlu kronik otit tanısı konuldu. Kolesteatom dokusu orta kulakta yerleşik işitmeyi sağlayan kemikçiklere hasar vermiş, hastanın beyin zarına kadar ulaşmış, beyin toplar damarının üzerindeki kemik dokusunu eritmiş ve damar duvarına yapışmış; ayrıca orta kulak içinde seyir eden yüz sinirinin üzerindeki kemik kanal duvarının da eritip sinire temas etmişti.  

Hastada 4 saat süren ve mikroskop altında gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla kolesteatoma dokusu temizlenmiş ve işitme rekonstrüksiyonu yapılmıştır. Normal şartlarda bu tip hastalarda işitme korunması göz ardı edilerek hastalara radikal mastoidektomi yapılmaktadır. Canal Wall down timpanoplasti ameliyatı ile hastada hem kolesteatoma  dokusu temizlendi hem de işitme rekonstrüksiyonu yapıldı.

Şanlıurfa Kamu Hastaneler Birliği ve Hastane Yöneticiliğimizin destekleriyle her türlü ileri düzey kulak mikro cerrahisi hastanemizde yapılmaya başlanmış olup, daha önceden dış merkezlere sevk edilen bu hastaların mağduriyetleri de giderilmiştir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu