Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'da Bilişim paneli düzenlendi

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Harran Üniversitesi ve İl Emniyet Müdürlüğünün ortaklaşa gerçekleştirdiği “Bilişim Bağımlılığı ve Güvenliği” paneli Milli Eğitim müdürlüğü konferans salonunda yapıldı.

Şanlıurfa'da Bilişim paneli düzenlendi
Şanlıurfa'da Bilişim paneli düzenlendi


Yapılan “Bilişim Bağımlığı ve Güvenliği” paneline Şanlıurfa Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Ziya KARAKILÇIK, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Halil Ömer Coşkun, Mehmet Sarmış,  Milli Eğitim Şube Müdürleri Murat Süngü, Abdülkerim Yavuz, ilimiz merkezinde görev yapan Bilgisayar öğretmenleri ile Rehber öğretmenleri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan panelin açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci yaptı.
İlci, “Teknolojinin sağlamış olduğu kolaylıklar ve fırsatlar ile günlük yaşamın vazgeçilmez bir unsuru haline geldiği, teknolojisiz bir yaşamın artık hayal bile edilemediği bir zaman diliminde yaşamaktayız. Eğitim ticaret, iletişim, bankacılık olmak üzere hayatın birçok farklı alanında ciddi değişimlere sebep olan teknoloji bireylerin davranışlarında ve kurumların organizasyon yapılarında ve işleyişlerinde gerçekleşmektedir. Bireyler bir yandan internet üzerinden alışveriş yapmanın kolaylık ve zevkini çıkarırken diğer yandan arkadaşlık paylaşma, iletişim gibi ihtiyaçlarını da yine bilgi iletişim teknolojilerini kullanarak karşılamaktadırlar. Kurumsal yapılar ise sunmakta oldukları hizmet ve ürüne kolay erişimi sağlamak, bulundukları fiziksel kısıtlamaları aşarak daha fazla müşteriye ulaşabilmek için teknolojinin sunmuş olduğu bütün imkânları en etkin şekilde yapılarıyla bütünleştirme çabası içeresindeler. Ancak bütün teknik araçlar gibi internet ve bilgi teknolojileri de iyi ya kötü amaçlarlar kullanılabilir. İnternet doğru kullanıldığında sayılmayacak kadar çok faydası varken, yanlış kullanıldığında çok kötü sonuçlarla karşılaşılabilir. İnternet ve bilgisayar doğru kullanımın öğretilmesi için aileler, okullara, topluma ve devlete büyük görev düşüyor. Büyük bir önem taşıyan bu sorumluluğu birey ve kurumlar olarak ortaklaşa yerine getirmeliyiz.” dedi.  
Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Ziya KARAKILÇIK ise yaptığı konuşmada, “Bilişim teknolojileri 1990 yıllarda yaşanan hızlı gelişmenin bir sonucu olarak üretilen bilgisayarlar bugün modern hayatın her alanına girmiş ve vazgeçilmez bir biçimde kullanılmaya başlanmıştır. Bugün hayatımızın birçok alanına bilgisayar ağı teknolojileri olmazsa olmaz bir şekilde yer almaktadır.” dedi.  
Şanlıurfa Vali Yardımcısı Aylın Kırcı Duman ise yaptığı konuşmada, “Özellikle Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Harran Üniversitemiz ile İl Emniyet Müdürlüğümüzün böyle ortak bir çalışma yapması son derece önemli bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Bir anne olarak da gerçekten internet hayatımızda evin içerisinde çocuklarımızla yabancı gibiyiz. Çünkü onlar bilgisayarın başında ve bir bilgisayar bağımlığı gibi içerisinde yaşamlarını devam ediyorlar. Bu panel ile işte bunu nasıl aza indiririz bunu nasıl zararsız bir hale getirebiliriz, interneti bilişim hayatımızın nasıl iyi bir noktasına çekebiliriz ve faydalı bir hale getirebiliriz işte bunları tartışmak, anne ve babalar olarak da öğrenmemiz gerekiyor.” dedi.     
Açılış konuşmaların ardından moderatürlüğünü Harran Üniversitesi Enformatik Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Ahmet Baytak’ın yatığı ve konuşmacı olarak Harran Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulundan Yrd.Doç.Dr. Hülya Karataş, Şanlıurfa Valiliği Hukuk Müşaviri Filiz Kaplan, Harran Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Bayram Parlak ve Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Şubesinden Bestami Öğretim’in katıldığı, Sosyal Ağlar ve Eğitim , Bilişim Bağımlılığı, Bilişim Güvenliği ve Bilişim Hukuku konusunda sunum yaptılar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir