Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'da bayramı buruk karşılayan Suriyeliler...

Şanlıurfa'da bayramı buruk karşılayan Suriyeli mülteciler bir an önce savaşın son bulması temennisinde bulundular.

Şanlıurfa'da bayramı buruk karşılayan Suriyeliler...
Şanlıurfa'da bayramı buruk karşılayan Suriyeliler...

Ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçarak Türkiye ye sığınan Suriyeli misafirler bir bayramı daha buruk karşıladılar.

 

Suriye’nin çeşitli kentlerinden Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine gelen Suriyeli sığınmacılar, Ramazan Bayramını üç yıldır Türkiye de geçiriyorlar. Sayıları elli bine dayanan sığınmacılar,  Süleyman Şah Konaklama Tesislerinin yanı sıra ilçe de kiraladıkları evlerde ikamet ediyorlar. Mülteciler, ülkelerindeki iç karışıklığın halen devam etmesi ve üç yıldır bayramları evlerinden uzak yaşamaları nedeniyle her bayram olduğu gibi bu bayramı da buruk bir şekilde yaşadıklarını söylediler.

Akçakale kampına sığınan Suriyeli mültecilerden İyad Dünya adlı Suriyeli, öncelikle tüm İslam âleminin Ramazan Bayramını tebrik ederek, savaşların son bulması temennisinde bulundu.


İyad, ailesiyle birlikte üç yıl önce Akçakale Süleyman Şah Kampına sığındıklarını belirterek, “İlk geldiğimizde iç karışıklık beş altı ay sürer umuduyla gelmiştik ancak uzayan süreç beni ve ailemi birbirimizden ayırdı. Buraya geldikten yedi sekiz ay sonra babamı kaybettim daha sonra babamın yokluğuyla annem hastalandı, ağır bir şeker ve tansiyon hastalığına yakalandı. Daha sonra benimle gelen kardeşlerim Suriye’deki karışıklığın uzamasından Türkiye’de kalmak istemediler. Annemi de yanlarına alarak babamın vefatından hemen sonra Suriye’ye geri döndüler. Şimdi ben eşim ve iki çocuğum buradayız kardeşlerim ve annem Suriye’deler ve biz iki yıldır Ramazan Bayramı’nı burada geçirdiğimiz gibi üçüncüsünü de bu yıl burada geçireceğiz. İki yıldır annem ve kardeşlerimden uzak bir bayram yaşıyorum haliyle bu bizleri burkuyor. Ülkemde yaşadığım Halep şehrinde bazen telefonla aradığım yakınlarımın ölüm haberini alıyorum ve bu bizi kahrediyor. Temennim odur ki başta Suriye’ de  daha sonra tüm İslam coğrafyasında akan kanın durması ve seneye bayramlarımızı kendi ülkemizde geçirmemizdir.” Dedi. (İbrahim Yılmaz-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır