Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Şanlıurfa'da bayramı buruk karşılayan Suriyeliler...

Şanlıurfa'da bayramı buruk karşılayan Suriyeliler...

Şanlıurfa'da bayramı buruk karşılayan Suriyeli mülteciler bir an önce savaşın son bulması temennisinde bulundular.

Giriş Tarihi: 28 Temmuz 2014 Pazartesi 11:11
Şanlıurfa'da bayramı buruk karşılayan Suriyeliler...

Ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçarak Türkiye ye sığınan Suriyeli misafirler bir bayramı daha buruk karşıladılar.

 

Suriye’nin çeşitli kentlerinden Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine gelen Suriyeli sığınmacılar, Ramazan Bayramını üç yıldır Türkiye de geçiriyorlar. Sayıları elli bine dayanan sığınmacılar,  Süleyman Şah Konaklama Tesislerinin yanı sıra ilçe de kiraladıkları evlerde ikamet ediyorlar. Mülteciler, ülkelerindeki iç karışıklığın halen devam etmesi ve üç yıldır bayramları evlerinden uzak yaşamaları nedeniyle her bayram olduğu gibi bu bayramı da buruk bir şekilde yaşadıklarını söylediler.

Akçakale kampına sığınan Suriyeli mültecilerden İyad Dünya adlı Suriyeli, öncelikle tüm İslam âleminin Ramazan Bayramını tebrik ederek, savaşların son bulması temennisinde bulundu.


İyad, ailesiyle birlikte üç yıl önce Akçakale Süleyman Şah Kampına sığındıklarını belirterek, “İlk geldiğimizde iç karışıklık beş altı ay sürer umuduyla gelmiştik ancak uzayan süreç beni ve ailemi birbirimizden ayırdı. Buraya geldikten yedi sekiz ay sonra babamı kaybettim daha sonra babamın yokluğuyla annem hastalandı, ağır bir şeker ve tansiyon hastalığına yakalandı. Daha sonra benimle gelen kardeşlerim Suriye’deki karışıklığın uzamasından Türkiye’de kalmak istemediler. Annemi de yanlarına alarak babamın vefatından hemen sonra Suriye’ye geri döndüler. Şimdi ben eşim ve iki çocuğum buradayız kardeşlerim ve annem Suriye’deler ve biz iki yıldır Ramazan Bayramı’nı burada geçirdiğimiz gibi üçüncüsünü de bu yıl burada geçireceğiz. İki yıldır annem ve kardeşlerimden uzak bir bayram yaşıyorum haliyle bu bizleri burkuyor. Ülkemde yaşadığım Halep şehrinde bazen telefonla aradığım yakınlarımın ölüm haberini alıyorum ve bu bizi kahrediyor. Temennim odur ki başta Suriye’ de  daha sonra tüm İslam coğrafyasında akan kanın durması ve seneye bayramlarımızı kendi ülkemizde geçirmemizdir.” Dedi. (İbrahim Yılmaz-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

URFA İHH'DAN SURİYELİ KAYIP AİLELERİNE NAKDİ YARDIM

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com