Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Eğitim Şanlıurfa’da okul çağında çocuk sayısı 668 bin

Şanlıurfa’da okul çağında çocuk sayısı 668 bin

Özellikle kız çocuklarının okullaşma oranının arttırılması amacıyla Kızların Eğitim Projesi’nin bilgilendirme ve planlama toplantısı Şanlıurfa Hilton Garden İnn Otelde 16 ilden 80 eğitmenin katılımıyla yapıldı.

Giriş Tarihi: 7 Mayıs 2012 Pazartesi 17:32
Şanlıurfa’da okul çağında çocuk sayısı 668 bin
Özellikle kız çocuklarının okullaşma oranının arttırılması amacıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in rol aldığı kamu spotları ile duyurulan Kızların Eğitim Projesi’nin bilgilendirme ve planlama toplantısı Şanlıurfa Hilton Garden İnn Otelde 16 ilden 80 eğitmenin katılımıyla yapıldı.

Toplantıya Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala, Kızların Eğitimi Projesi takım lideri Peter Gam ve projede yer alan uzman ve koordinatörler katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal maşının okunmasıyla başlayan tanıtım toplantısında takım lideri Peter Gam, Projenin amacının okullaşma oranının ve özellikle kız çocuklarının okullaşma oranlarının arttırılması olduğunu belirtti.

Okula kazandırılan her bir öğrencinin her bir hayat hikâyesinin olduğunu belirten Gam, bunları eğiten ve eğitecek olan her bir öğretmenin de bundan yola çıkarak çocuklara daha bir sevgi daha bir şefkatle yanaşacağını belirterek “Bu projeyle binlerce genç kızımız okullarla buluşacak” dedi.

Toplantıda katılımcılara yönelik bir konuşma yapan Vali Güvenç, projenin Türkiye açısından çok önemli bir eğitim projesi olduğunu dile getirerek, dünyada eğitimcilerin en fazla sorumluluk üstlendiği ülkelerden birinin Türkiye olduğunu Türkiye’de de Güneydoğu Bölgesi olduğunu belirtti. Bölgenin genç bir nüfusa sahip olduğunu ve aynı zaman da kırsal nüfusun yoğunluğuna değinen Vali Güvenç,  Kırsal nüfus oranımız Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu vurgulayarak, “ Türkiye de kırsal nüfus oranı yüzde 23 bu oran Şanlıurfa’da yüzde 45 oranındadır. Yani aşağı yukarı nüfusumuzun yarısı hala altyapı eksikliklerimizin olduğu köylerde yaşamaktadır. Bin 150 köyümüz bin 500 civarında bağlısıyla yaklaşık 3 bin yerleşim yerinde birleşik sınıflarda, tarlada çalışan aile ekonomisine katkı sağlamaya çalışan çocuklar muhataplarımız. Yaz aylarında tarlaya götürülen çocuklarımız muhatabımız. Bu Şanlıurfa’da 668 bin okul çağında çocuğumuz var” dedi.

Vali Güvenç, kız çocukların okula gönderilmeme geleneğine yönelik bir mücadele içerisinde olduklarını belirterek, nerden geldiğini bilinmeyen bu kötü geleneği kaldırmaya çalıştıklarını anlattı.

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala da kız çocuklarının okullaştırılmasının önemine değinen bir konuşma yaptı.

Öte yandan bugün başlayan toplantı 9 Mayıs Çarşamba günü değerlendirme bölümüyle sona erecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa’da YGS Sınavına Girecek Öğrencilere Destek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com