Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık ŞANLIURFA’DA LİPOİD PROTEİNOZİS HASTALIĞI

ŞANLIURFA’DA LİPOİD PROTEİNOZİS HASTALIĞI

Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi son zamanlarda Şanlıurfa’da görülmeye başlayan milyonda bir hastalık olan Lipoid proteinozis (cilt hastalığı) ile alakalı bir basın açıklaması yaptı.

Giriş Tarihi: 8 Mart 2013 Cuma 15:03
ŞANLIURFA’DA LİPOİD PROTEİNOZİS HASTALIĞI

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Yeşilova açıklamalarında yöre halkının bu hastalığı tanıma noktasında yapılan bu açıklamanın önemli olduğunu bu hastalığın ilk kez basında yer alan ve halen kendilerinin kontrollüğünde olan Canbek kardeşlerle gündeme geldiğini ifade etti.
Lipoid proteinozis hastalığı, hiyalen maddesinin deri, ağız içi ve dudaklarda beyin ve iç organlarda biriktiği çok nadir görülen, genetik bir hastalıktır. Dünyada şimdiye kadar 300 lipoid proteinozis hastası bildirilmiştir, fakat Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji bölümü tarafından Şanlıurfa’da bulanan 25 lipoid proteinozis hastası kaydedilmiştir.
Bu hastalığın belirtisinde doğumdan itibaren seste fark edilebilir kabalaşma ve ağlama sesinde cılızlık olur. Deri belirtileri çocuğun iki yaşında ortaya çıkar. Başlangıçta deride su toplayan baloncuklar, küçük iltihaplı sivilceler ve yaralar görülür. Bunlar yerlerine zamanla çok sayıda küçük izler bırakır. Daha sonra yine deride sarı renginde küçük sert sivilceler oluşur. Bu deri belirtileri özellikle yüz, boyun, dirsek, el ve parmaklarda yerleşir. Bu hastalıkta görülen diğer bulgular solunum yolunda darlıklar, ağızda geçmeyen yaralar, yutma güçlüğü, diş kaybı veya diş gelişiminde sıkıntılar, dilde kalınlaşmayla birlikte dil hareketlerinde azalma, beyin tutulumuna bağlı olarak epilepsi (sara hastalığı) ve zekâ geriliği görülebilir.
Lipoid proteinozis nadir görülmekle beraber dünyada bildirilen hastaların %10’a yakınının Şanlıurfa’da tespit edilmesi dikkat çekerken, Şanlıurfa ilinde gerçek lipoid proteinozis hasta sayısının tespit edilenlerden daha fazla olduğu tahmin edilmektedir. Birçok organ ve sistemde hasar oluşturabilen lipoid proteinozisin erken teşhis ve uygun tedavi edilmesiyle ileride oluşabilecek birçok komplikasyonun önüne geçilebilir. Şanlıurfa ilinde lipoid proteinozisli hastaların tespiti, hastalığın erken tanısı ve tedavisi için Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji bölümünce bir çalışma başlatılmıştır. Hastalığın hakkında bilgi sahibi olmak ve farkındalığı artırmak için şikâyetleri bulunan kişilere veya yakınlarına Harran Üniversitesi Cildiye polikliniği yardımcı olmaktadır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Mehmet Akif İnan Devlet hastanesinin oto park sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com