Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa Valiliğinden "gaz kapsülü" yalanlaması

Şanlıurfa Valiliği, Birecik ilçesinde meydana gelen olayla ilgili açıklama yaparak 'Gaz kapsülü' haberlerine tepki gösterdi, yalanladı.

Şanlıurfa Valiliğinden
Şanlıurfa Valiliğinden

İşte Valilikten yapılan o açıklama: "Bazı yerel ve ulusal basın yayın organlarında  “GAZ KAPSÜLÜ ile yaralandı.” şeklinde çıkan haberler ile ilgili olarak yapılan incelemede; 
2014 yılı yerel seçim sonuçları İlimiz Birecik ilçesinde açıklandıktan sonra BDP temsilcileri tarafından İlçe Seçim Kuruluna itiraz edilmiş, müracaatın reddedilmesinin ardından; 
01.04.2014 günü saat: 15.00 sıralarında İlçe Adliye binası önünde ve çevresinde toplanan yaklaşık 700 kişilik kalabalık grup, sloganlar atarak İlçe Belediye Başkanlığı binasına yürümeye başlamış, yürüyüş esnasında kalabalıktan görevlilerimize ve araçlara yoğun bir şekilde taş atılmıştır. Görevlilerce yapılan sözlü uyarıların ardından dağılmayan gruba kademeli olarak güç kullanılmıştır. Kanunsuz eylemlerine devam eden kalabalığa Toplumsal Müdahale Aracı ile ilk aşamada su sıkılmış ve devamında yeteri oranda gaz kullanılmak suretiyle kalabalık dağıtılmıştır. 
Bu topluluk dağıtılmaya çalışılırken, ayrı bir grup tarafından İlçeye gelebilecek takviye kuvvetlerin önüne geçilebilmesi amacıyla Birecik Tünelinin kapatılmaya çalışıldığı ve araçların taşlandığı bilgisinin haber merkezine bildirilmesi üzerine; 
Görevlilerimiz olay yerine ivedilikle intikal etmiş, bahse konu grubun ilçenin girişinde bulunan D400 Karayolu Birecik tüneli üzerine ve çevresine yasadışı sloganlar atarak çevreden geçen araçların geçişini engelledikleri, çevreden topladıkları taşlar, kayalar, kırdıkları trafik işaret levhaları ve yakılmış çöp konteynırları ile karayolunu trafiğe kapattıkları ve barikat kurdukları görülmüştür. Grup taş ve Molotof atmak suretiyle intikal eden görevlileri yaralamış, araçlara ve çevredeki binalara zarar vermiştir. 
Masum vatandaşların ve kamu binalarının daha fazla zarar görmemesi, yapılan fiili saldırının önüne geçilebilmesi amacıyla gerekli sözlü uyarıların ardından, yasadışı eyleme devam eden gruba kademeli güç kullanılmıştır. Taşkınlıkların artması nedeni ile ilk aşamada Toplumsal Müdahale aracı ile su sıkılmış,  devamında yeteri oranda gaz kullanılmak suretiyle gruba müdahale edilmiştir. 
Basında yer alan haber ile ilgili olarak; 
Birecik Hastanesine kendisi gelen söz konusu şahıs ilk müdahalesinin ardından kaş üzerinde kesik tanısıyla İl merkezimize ve devamında Malatya iline sevk edilmiştir. Meydana gelen olayın ne şekilde olduğu, kimler tarafından yapıldığı, göstericiler tarafından atılan taşlardan dolayı meydana gelip gelmediği ile ilgili İnceleme ve Soruşturma başlatılmıştır"

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu