Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Şanlıurfa STK'larından Halep saldırılarına tepki

Şanlıurfa STK'larından Halep saldırılarına tepki

Esed Rejiminin Halep'e yönelik saldırılarına Urfa sessiz kalmadı. Urfa-Halep tir pankartları eşliğinde Şanlıurfa Rabia Meydanında STK'larca düzenlenen basın açıklamasında Halep’teki katliamlara tepki yağdı.

Giriş Tarihi: 2 Mayıs 2016 Pazartesi 22:45
Şanlıurfa STK'larından Halep saldırılarına tepki

Suriye rejimi ve Rus güçlerinin Halep kentine düzenlediği hava saldırılarına, Şanlıurfa’da STK’lar tarafından düzenlenen basın açıklamasıyla Halep'e yapılan saldırılar protesto etti.

Rabia Meydanında basın açıklamasına yaklaşık Şanlıurfa'daki STK temsilcilerinin yanında çok sayıda Şanlıurfalı ve Suriyeliler açtıkları Kürtçe, Türkçe ve Arapça pankartlarla saldırıyı telin ettiler.

Rejim ve Rus uçakları 22 Nisan’dan bu yana Suriye’nin Halep kentini bombalarken, saldırılarda şu ana kadar aralarında çocukların da olduğu 244’ü aşkın sivil hayatını kaybederken yüzlerce kişi de yaralandı. Halen devam eden saldırılar nedeniyle yurdun birçok yerinde bir araya gelen duyarlı kuruluşlar basın açıklaması düzenliyor.

Urfa STK’ları tarafından Rabia meydanında düzenlenen basın açıklamasına başta Suriye uyruklu vatandaşlar olmak üzere yüzlerce kişi katıldı.

Urfalı STK’lar adına basın açıklamasını okuyan Ali Acar, Halep’te 400 binden fazla sivilin katliamla karşı karşıya kalacağını belirtti.

Acar, “Halep’te 400 bin sivil katliamla karşı karşıya Rusya ve rejim güçlerinin Halep’te muhaliflerin kontrolündeki Kellese, Sukeri, Bustan el Kasr, Sahur ve Cub el-Kube semtlerindeki sivil yerleşim yerlerine yönelik saldırıları artarak devam ediyor.” dedi.

Rus jetlerinin özellikle sivilleri hedef aldığını söyleyen Acar, “Özellikle son bir hafta içerisinde Rus jetleri Halep’e her gün 20’nin üzerindeki hava saldırısı düzenliyor. Hastaneler, okullar, pazarlar ise en büyük hedefler arasında. Halep’te hastaneye yapılan Rus saldırısında, son çocuk doktoru da hayatını kaybetti. Ayrıca rejim kuvvetleri başlattıkları kara operasyonuyla Halep’e tek giriş yolu olan Kastillo bölgesini ele geçirmeye çalışıyor. Bu giriş Esad rejimi tarafından ele geçirilirse halk ya Türkiye sınırına kaçacak ya da evlerini terk etmeyenler açlıktan veya saldırılardan dolayı hayatını kaybedecek. Rusya ve rejim güçlerinin Halep merkeze yönelik başlattığı saldırılar bu şekilde devam ederse 400 binden fazla sivil katliamla karşı karşıya kalacağı bildiriliyor. Türkiye sınırına doğru kitlesel bir göç hareketi olması durumunda bölgenin demografik yapısının değişmesine neden olacak.” ifadelerini kullandı.

Küresel güçlerin bu zulümde ortak olduğunu belirten Acar, “Dünyayı karıştıran küresel güçlerin Suriye’de bütün bu katliamlarda ortak hareket ettikleri açıkça ortaya çıkmıştır. Bizler bu basın açıklaması ile mazlum Suriye halkının yanında olduğumuzu, Türkiye’nin ve yerelde Urfa halkının Mazlum, mağdur, muhacir kardeşlerimizin acılarını paylaştığımızı ilan ediyoruz.” dedi.

“Bugün Suriye’nin yanında olmak günüdür”

Tüm İnsanlığın bu kıyıma karşı ayağa kalkıp seslerini yükseltmeleri gerektiğini ifade eden Acar, son olarak şunları söyledi:

“Suriye kıyımına gözünü kapatan bütün halklara bu katliamı protesto etmeye, kendi coğrafyalarında, devletlerinde seslerini yükseltmeye, kamuoyu oluşturmak için harekete geçmeye davet ediyoruz. Bugün Suriye’nin yanında olmak günüdür. En azından dua, kınama, yardım ve katliamları gündeme getirecek duyarlılık oluşturmaya çağırıyoruz. Hakkın ve adaletin, zulmü ve zorbalığı yeneceğine inanıyoruz.”

Sık sık “Zalimler için yaşasın Cehennem” sloganlarının atıldığı basın açıklaması olaysız bir şekilde sona erdi.

Basın açıklamasının ardından kalabalık sessiz bir şekilde dağıldı. 

Haber: Ali Aslan / www.balikligol.com 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

ABD’nin YPG’ye verdiği zırhlı araçlarda hülle yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com