Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa ovaları sit alanı gibi korunacak

Uzun bir süredir gündemde olan ovaların korunmasına yönelik karar çıktı. Bakanlar Kurulu tarafından aralarında Şanlıurfa’nın en önemli ovalarından olan Harran Ovası’nda yer aldı.

Şanlıurfa ovaları sit alanı gibi korunacak
Şanlıurfa ovaları sit alanı gibi korunacak admin

Betonlaşmanın her geçen gün artığı Harran Ovası’yla ilgili flaş gelişme yaşandı. Bakanlar Kurulunca, Harran’ın da bulunduğu 8 ildeki 51 ova, büyük ova koruma alanı olarak belirlendiği bildirildi.

Bakanlar Kurulu tarafından büyük ova koruma alanı olarak belirlenen ovaların arasında Şanlıurfa’dan Birecik, Bozova, Ceylanpınar, Halfeti, Harran, Siverek, Suruç, Viranşehir, Yaylak ovaları yer aldı. Öte yandan  Amasya, Aydın, Bursa, Çorum, Konya, Tekirdağ ve Tunceli illerinde bulunan ovalar yer aldı.

Şanlıurfa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada,”Bakanımız Faruk Çelik’in talimatıyla başlatılan ve il müdürlüklerimizce ilk başta tespit edilen ve kurul kararları tamamlanarak Bakanlığımıza gönderilen 141 adet büyük ova, Başbakanlığa arz edilmiş olup, Bakanlar Kurulu Kararı ile 21 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazetede büyük ova olarak ilan edilmiştir. Bu durum üzerine 5403 sayılı Kanunun çıktığı 2005 yılından bu tarafa ülkemizde ilk defa ovalarımız, Bakanlar Kurulu Kararıyla büyük ova ilan edilmiştir. Bu kapsamda günümüz itibariyle, yıllardır Kurul Kararları alınamayan başta ilimizde 16 Kasım 2016 tarihinde Valimiz başkanlığında Toprak Koruma Kurulu kurulmuş, 23 Kasım 2016 tarihinde büyük ova statüsüne alınacak alanların çalışması tamamlanmış olup toplam 767 bin 268 hektar olan Şanlıurfa Harran, Suruç, Viranşehir, Ceylanpınar, Yaylak, Bozova, Birecik, Halfeti ve Siverek ovaları 29 Kasım 2016 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı alınması üzerine Bakanlığımız Genel Müdürlüğüne gönderilmiştir.

 SİT ALANI GİBİ KORUNACAK

Tüm bu çalışmalar üzerine başta ilimiz olmak üzere İllerde toprak koruma kurulu kararları ve evrakları tamamlanan 34 adet ovanın da Bakanlar Kurulu kararı ile büyük ova ilan edilmesi için Hukuk Müşavirliğine gönderilmiştir. Ayrıca bunların dışında tespitleri yapılan 37 adet ova da il Kurul kararları tamamlandıkça Bakanlar Kuruluna arz edilecektir. Böylece toplamda 212 adet ova Bakanlar Kurulu kararı ile büyük ova ilan edilecektir. İlan ile birlikte ilimizde 9 ova olmak üzere tüm büyük ovalarımız tarımsal SİT alanı gibi korunmuş olacaktır. Bu konu ile ilgili Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüz, Valimizin de hassasiyetleri ile sıkı bir çalışma ve takip yürütmektedir.” ifadelerine yer verildi.
(Ruhaajans)

ovalar SİT ALANI GİBİ KORUNACAK Şanlıurfa’daki ovalar ile ilgili flaş gelişme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir