Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Şanlıurfa konulu 'Cimri Palyaço' Roman Çıktı

Şanlıurfa konulu 'Cimri Palyaço' Roman Çıktı

Halil Anlı’nın kaleme aldığı ve Urfa’yı konu edindiği Cimri Palyaço adlı roman bu hafta raflarda yerini alıyor.

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2013 Salı 12:08
Şanlıurfa konulu 'Cimri Palyaço' Roman Çıktı

Şanlıurfa ile ilgili Fantastik romanın ilk örneklerinden biri olan kitap, Mola Kitap Yayıncılık tarafından basıldı. Kitabın içeriği oldukça renkli karakterlerle tasvir edilmiş. Karakterlerle kadın sorununa ince bir gönderme de var. Ayrıca Kitapta; Mezopotamya, Anadolu ve Ortadoğu kavşağında aranan ve özlenen bir aşk işleniyor. Roman; Göbekli Tepe buluntularından başlayıp, günümüzün gerçek dünyasına kadar ki geçen 13 bin yıllık bir tarihi, kesintisiz bir sentezle, günümüzün gerçekliğine kadar indirgiyor.

 

Roman yedi bölümden oluşuyor

 

1- Başlayan kıvılcım

2- Şam Şeytan’ı

3- Şubat Karısı

4- Tuhaf sohbetler

5- Kara Evli

6- Göreler

7- Tek Sayfalık günler

 

Romanın diğer önemli bir tarafı ise Üslubu... Konu hakkında bilgi veren ANLI, Tiyatro dilini roman diline yaklaştırdığını ifade ederek, bölgedeki mizah anlayışlarını tiyatro sözcüklerine sıkıştırıp anlam yoğunluğu oluşturmayı hedeflediğini ve bu hedefe en uygun dilin de tiyatro dilini edebiyat diline yaklaştırmak olduğunu söyledi.

 

Ayrıca romanda geçen mekânlar tamamen Urfa tarihi ile ilgili görünüyor. Atargatis Kültünden, Hz. İbrahim’e, Harran’daki sabilerden, Gümrük Hanı Kıraathanesine, Balıklı Göl’den kiliselere kadar… Neredeyse Urfa sınırlarında yaşamış tüm uygarlıkların izlerini bu romanda bulmak mümkün ve de günümüze kadar uzanan tarihini…

 

Ayrıca dikkat çeken bir yön de Kitap kapağı… Urfa’nın simgesi olan Balık Göl’ü özellikle kullandığını söyleyen Halil ANLI, Her şeyin tamamen Urfa’ya ait olması için emek verdiğini ifade etti. Kitabın arka kapağında da Harran kubbeleri motif olarak işlenmiş. Kitap kapağında geçen iki fotoğraf ise bildik bir isme ait. Abdullah Rezak Elçi’nin yorumuyla çekilmiş fotoğraflar… Romanını yayınlanmadan önce Sayın Mustafa Güneş’in değerli görüşlerinden faydalandığını, Sayın Abdullah Rezzak Elçi’nin de iki güzel fotoğrafını kitap kapağı olarak kullandığını ve bu nedenle bu değerli büyüklerime teşekkürlerini ifade eden ANLI önümüzdeki haftalarda yeni bir roman çalışması içinde olacağını kaydetti.

 

Romana ulaşmak isteyen okurlar kitabı özellikle MOLA KİTAP yayınlarından ve diğer taraftan tüm kitapçılardan temin edebilir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'da iki katlı ev çöktü, 1 kişi yaralandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com