Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa Kışa Hazırlanıyor VİDEO

Sonbaharın tam anlamıyla kendini hissettirdiği Şanlıurfa’da kışa hazırlıklar esnafların tezgâhlarını süsleyen rengârenk kurutmalıklara kendini hissettiriyor

Şanlıurfa Kışa Hazırlanıyor VİDEO
Şanlıurfa Kışa Hazırlanıyor VİDEO

Kış hazırlıklarının arasında bulunan ve hem Şanlıurfalıların hem de dışarıdan gelen vatandaşların vazgeçilmezi olan kurutmalıklar da kışa hazır.

Şanlıurfa’da yaz boyunca hummalı bir çalışma sürdürülürken bu çalışmanın ürünü olan kurutmalıklar tezgâhlardaki yerlerini aldı.

Şanlıurfalı kadınların hamarat ellerinden çıkan kurutmalık patlıcan, biber, kabak, acur ve kurutulmuş diğer sebzeler tezgâhlara yerleştirildi.

Haşimiye Meydanında bulunan esnafın tezgahında yerin alan kurutmalıklar alıcı beklerken, satıcılar özellikle ekim ve kasım ayında bu yönde satışlarının iyi olduğunu ifade ettiler.

Fiyatların çok uygun olduğunu belirten satıcılar, “kadınlarımız yaz boyunca bunları yapmak için uğraşıyor ve daha çok dışarıya satıyoruz” dedi

Şanlıurfa’nın dört mevsim turist akınına uğradığını hatırlatan satıcılar, özellikle yerli turistlerin biber ve patlıcan kurutmalıklarına yöneldiğini söyledi.

Şanlıurfa'da vatandaşlar kış hazırlarına şimdiden başladı.

Kent merkezinde yavaş yavaş havaların soğumasıyla beraber kışlık kurutmalık gıdalar tezgâhlardaki yerlerini aldı. Özellikle kış ayları için kurutulmuş biber, patlıcan, dolmalık biber, bamya, ancur ve kabak gibi gıdaları aldıklarını belirten söyleyen bir vatandaş, "yavaş yavaş havaların soğuması ve kış aylarına girdiğimiz şu günlerde kışın yiyeceklerimizi çarşıdan temin etmeye çalışıyoruz. Bu kurutmalıkları bizim kentimizde hemen hemen herkes çok sever ve sofralarından eksik etmezler" dedi.

Kurutmalık gıda satışı yapan bir esnaf ise fiyatların oldukça uygun olduğunu söyleyerek, "biz, bu kurutmalık gıdaların içinden iğne ile ipi geçirip güneşin altına kuruması için asarız. Kuruduktan sonra da getirip dükkânlarımızda satışını yaparız ki geçim kaynağımız olsun. Fiyatlar oldukça uygun. Allah'a şükür işlerimiz açıldı" diye konuştu.

Haber: rabia çetin / Kamera: deniz badıllı / Kanalurfa

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü