Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Şanlıurfa Karpuzunda rekolte yüksek

Şanlıurfa Karpuzunda rekolte yüksek

"Su hayattır" sözü doğrularcasına, suya kavuşan GAP topraklarından bereket fışkırıyor.

Giriş Tarihi: 28 Temmuz 2012 Cumartesi 05:13
Şanlıurfa Karpuzunda rekolte yüksek

GAP çiftçisinin binlerce yıllık kurak topraklarının bereketlenmesine GAP bir dönüm noktası oldu. Yıllarca susuz kalan verimli topraklar, berekete susamışçasına ürün veriyor. GAP çiftçisi, topraklarından yıllarca kazanamadığı parayı, sulamadan sonra beklenenden fazlasını almaya başladı.

Yıllarca suya hasret kalmış ovaların suya kavuşmasıyla; tarla, bahçe ve sebze çeşitleri rekolte rekorlarını kırıyorlar. En çarpıcı örnek karpuzda yaşanıyor. Daha önce Çukurova'da yetiştirilip tüketiciye sunulan karpuzun yerini, GAP karpuzu aldı. GAP’ın suya açılan bölgelerinde ekolojik olarak yetişen GAP karpuzu Ortadoğu pazarlarına gönderilmeye başlandı, Pazarlarda Adana-Ceyhan karpuzun yerine tat, aroma ve damak zevki bakımından, özel bir tadı olan GAP karpuzu aldı. Diyen ziraat mühendisi Mehmet Tekçe, ”GAP’ın sulamaya açılan alanlarında yetiştiriciliği yaygınlaşan GAP karpuzundan yüksek rekoltede ürün elde edilmeye başlandı. Her biri 15-20 kilo arası gelen GAP karpuzu, bölgede alternatif ürün olarak yetiştiriliyor, diyen Tekçe, “Tüketiciler, Şanlıurfa`nın Bozova ilçesine bağlı Yaslıca ve Yaylak beldelerinde yetiştirilen GAP karpuzunun piyasaya çıkmasını dört gözle bekliyor. Tamamen doğal olarak yetiştirilen GAP karpuzu tırlarla Orta Doğu ve Arap pazarlarına gönderiliyor. Bölgenin ekolojik şartları, suyu, havası ve güneşi bakımından karpuz Mezopotamya coğrafyasında çok iyi yetişiyor." Dedi.

Şanlıurfa’nın Tektek bölgesinde karpuz ektiğini söyleyen Mehmet Ölmez,”normalde dönüme 4-6 ton arası karpuz alınırken bizim bereketli topraklarımızdan 8 ton karpuz alıyoruz. Karpuzumuz Türkiye’nin her tarafına ve Irak’a gidiyor. Karpuzumuz Adana karpuzu gibi kabak aşılı değildir. Tadı bakımından karpuzumuzun üstüne karpuz yok” Dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Kamu Alacaklarına Türk Lirası Düzenlemesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com