Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Şanlıurfa kalesinde arkeolojik kazıya başlandı

Şanlıurfa kalesinde arkeolojik kazıya başlandı

Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami YILDIZ yaptığı yazılı basın açıklamasında “Bu güne kadar Urfa Kalesi’nin bırakın onarımını, elimizde bir projesi bile yoktu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Urfa Kalesi’nin ilk defa projeye dayalı restorasyon ve çevre düzenlemesini 2007-2008 yıllarında yapmıştır.

Giriş Tarihi: 2 Mayıs 2013 Perşembe 10:02
Şanlıurfa kalesinde arkeolojik kazıya başlandı

Ödeneği Bakanlıkça, İhalesi İl Özel İdaresi’nce, kontrollük işleri Diyarbakır Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü’nce yapılmıştır. Urfa Kalesi’nin aslanlı burç kısmının yan tarafı, bilinmeyen bir nedenle 19.04.2013 tarihinde göçmüştür. 2008 yılında yapılan restorasyon projesini ve görsellerini incelediğimizde, göçen kısmın kurul onaylı projesinde, sadece yüzey temizliği ve derz dolgusu yapılması ön görülmüş, en üst kısmında güvenlik amaçlı 2 kor duvar tamamlaması istenmiştir. Yapılan restorasyon çalışması da projede uygun görüldüğü şekilde yapılmıştır. Yani göçen kısım yeni bir inşa olmayıp, 1.200 yıllık kale koruma duvarıdır ve kalenin % 1’i bile değildir.

 

Sayın Valimiz Celalettin Güvenç öncülüğünde, ilgili kurumlarca yapılan değerlendirme sonucunda, öncelikle göçen kısımdaki toprak ve molozların Şanlıurfa Müzesi Başkanlığı’nda, Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Önal danışmanlığında oluşturulacak uzman bir ekip nezaretinde alınmasına; kültür toprağı alındıktan sonra yıkılan kısmın mevcut ve ilave edilecek taşlar ile yeniden onarılmasına, göçük kısmındaki çalışmalar tamamlandıktan sonra kale genelinde arkeologlar ve ilgiliği uzmanlar nezaretinde kültür toprağı alınması ve güçlendirme çalışmalarının yapılmasına karar verilmiş, 10 gün içersinde görüşmeler ve ön hazırlık tamamlanarak, 29.04.2013 tarihinde çalışmalar başlatılmıştır. Bu vesile ile Urfa Kalesi’nde arkeolojik ve beraberinde iç restorasyon çalışmaları başlatılmıştı. Başlatılan arkeolojik kazılarla, yazılı kaynaklarda bahsedilen, Urfa kalesi içindeki saray, mescit, zindan, değirmen, ev, konak, ahır, cephanelik vb. kültür varlıkları ortaya çıkarılarak Urfa Turizmine kazandırılacaktır” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa'da turizme bir adım daha: Turizm zabıtası kuruldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com