Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Yaşam Şanlıurfa Hilvan ilçesinin su sorunu devam ediyor

Şanlıurfa Hilvan ilçesinin su sorunu devam ediyor

Fırat Nehrine çok yakın olduğu halde sürekli su sorunu ile gündeme gelen Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde yeni şebekeden akan suyun kötü koktuğunu ileri süren ilçe halkı, içme suyu arıtma tesisinin kurulmasını istiyor.

Giriş Tarihi: 19 Ağustos 2016 Cuma 11:40
Şanlıurfa Hilvan ilçesinin su sorunu devam ediyor

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde içme suyu projesi tamamlandı açıklamalarına rağmen başta ilçe merkezi ve köyler olmak içme suyu sorunu hala devam ediyor.

Projenin sona erdiği açıklanmasının ardından uzun süre geçmesine rağmen ilçe merkezindeki bazı mahallelerde halk, yeni su şebekesinden faydalanamıyor. Özellikle su sorunu yaşayan başta Bağlar Mahallesine olmak üzere birçok mahalleye ancak gece vakitlerinde su bırakılıyor.

Bazı evler komşularındaki su kuyularından su temin ederken bazıları da itfaiyenin getirdiği su ile ihtiyacını karşılamak zorunda kalıyor.

Suyun düzgün akmaması bir yana yeni şebekeden akan suyun arıtmadan geçirilmeden bırakılması da halkı bıktırmış durumda. Akan suyun çok kötü koktuğunu belirten ilçe halkı, depolara doldurdukları su ile birlikte gelen toprağın deponun altında biriktiği ifade ediyor. İçme suyu arıtma tesisinin bulunmamasının halkın sağlığını nasıl etkileyeceği ise hala bilinmiyor.

Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık ilçedeki su sorununu görüşmek üzere gittiği Ankara'da, ilçede içme suyu arıtma tesisinin bulunmaması sorununu gündeme getirerek bu sorunun giderilmesini istedi.

Bayık, Hoşin (Uluyazı) Mahallesi'nde yapımı tamamlanan içme suyu pompaj istasyonundan sonra, gereken sağlık koşullarında içme suyunun temini için arıtma tesisinin yapımı ve tarımsal sulama projesinin bir an evvel hayata geçirilmesi için Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi ile birlikte DSİ Genel Müdür Vekili Murat Acu ile görüştü.

“İçme suyu tesisi bulunmayan bir ilçede atık su arıtma tesisinin kurulmasına bir anlam veremiyorum”

İçme suyu tesisi bulunmayan bir ilçede atık su arıtma tesisinin kurulmasına bir anlam veremediğini ifade eden Ş. R, yaşadığı mağduriyeti şöyle anlattı:

“Gerek yeni gerekse eski şebeke suyu akmadığında çoğu zaman koşumuzdan aldığımız kuyu suyu ile depolarımızı dolduruyoruz. Bir ilçenin bu kadar suya yakın olması ve halen bizlerin tam olarak sudan faydalanamayışımız bizim için çok büyük bir eksiklik. Yetkililere sorulduğunda ise onlar su sorunu bitmiş olarak gösteriyorlar. Su sorununun bitmiş demesi için ancak gerçekten kesintisiz musluklardan su akarsa olur. Artık kesilmeyecekse, millet itfaiyeden su istemeyecekse ancak o zaman sorun bitmiş olur diyorum. Bunun dışında sorun bitmemiştir.”

Yeni şebekeden akan suyun hem kötü koktuğunu hem de içerisinde toprak olduğunu ifade eden Ş.R, ilçeye acilen içme suyu tesisi kurulması gerektiğini söyledi. (Osman Gülebak-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

AYAĞIMIZI BAĞLAYAN PRANGALARDAN KURTULMALIYIZ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com