Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa HDP ve DBP teşkilatları iftarda bir araya geldi

Şanlıurfa’da HDP ve DBP il örgütlerinin düzenlediği iftar programına HDP Urfa Milletvekilleri Osman Baydemir, İbrahim Ayhan, Dilek Öcalan, Urfa Barış Anneleri’nin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı.

Şanlıurfa HDP ve DBP teşkilatları iftarda bir araya geldi
Şanlıurfa HDP ve DBP teşkilatları iftarda bir araya geldi admin

 

(ŞANLIURFA – RUHAAJANS )  Şanlıurfa’da HDP ve DBP il örgütlerinin düzenlediği iftar programına HDP Urfa Milletvekilleri Osman Baydemir, İbrahim Ayhan, Dilek Öcalan, Urfa Barış Anneleri’nin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı.

Haliliye İlçesinde bulunan Çamlık Düğün Salonu’nda düzenlenen iftar programında “Her hangi biriniz kendisi için istediğini kardeşi için istemedikçe mümin sayılmaz” pankartı asıldı. İftar programı HDP İl Eşbakanı Ayşe Sürücü 5 dilde katılımcıları selamlamasıyla başladı.

Selamlamanın ardından İbrahim Ayhan, ramazan ayının barış ve kardeşliğe vesile olmasını dileyerek sözü HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan’a bıraktı.

Programdaki katılımın yoğuna dikkat çeken Öcalan, “Bu tablonun her daim olması dileğiyle başta sizlerin ve tüm İslam aleminin ramazan şeriflerini kutuluyorum. Her zaman böyle birlik olma umuduyla ramazanın barışa vesile olmasını diliyorum. Er ya da geç bu topraklara barış gelecektir. Bu topraklar çok zalimler gördü; ancak bu topraklar daha çok birlikte kardeşçe yaşayan insanların toprakları oldu” dedi.

Daha sonra söz alan HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir ise, iftarın halkların ittifakı olmasını temenni ederek,“11 ayın sultanı bütün yaşamımız boyunca insanın özü ile buluşmasına kapı aralayan aydır. İnsanın insan olma vasıfları bir kez daha buluşması ayıdır. Ramazan sadece aç ve susuz kalmak değildir. Aynı zamanda nefis ve kibirle mücadeledir. Aynı zamanda zalimlere karşı direnmedir” diye konuştu. Baydemir sözlerine şöyle davam etti, : “Yani inanç dediğimiz mevzu vicdandan ayrı ele alınamaz. Vicdanı olmayandan imanından şüphe duymak gerekiyor. Adil olmayanın hem insanlığından hem de imanından şüphe duyulur.  Bu coğrafyada ne vicdandan nede adaletten eser bırakmadılar.

Urfa nüfusunun yarısının bu aylarda mevsimlik işçi olarak Batı illerine gittiğini söyleyen Baydemir, kentin mülteci yükünü de omuzladığını ve yerel esnaf ile sığınmacıların sık sık karşı karşıya geldiğini ifade etti. Baydemir sözlerine şöyle devam etti: “Urfa’ya düşen İbrahimi bir ruh ile şirke tekçiliğe karşıdır. Urfa’yı cezalandırıyorlar kimliğine sahip çıktığı için. Ancak Urfa’ cezalandırmaya çalışanlar öyle bir cezalandırılacaklar ki.  Bütün belediye başkanları tutuklu. Binlerce kez selam olsun Emrullah Cin’e, Bozava Belediye Eşbaşkanı Zeynel Taş cezaevinde. Onlar özgür olmadığı müddetçe bizler kendimizi özgür hissetmeyeceğiz ya özgür olacaklar ya özgür olacaklar.”

HDP Urfa Milletvekilleri Osman Baydemir HDP Urfa Milletvekilleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bizler Maddi ve Manevi Yönden Güçlü Gençlik İçin Çalışıyoruz
Bizler Maddi ve Manevi Yönden Güçlü Gençlik İçin Çalışıyoruz
Flaş Karar! İstifa etmeyen belediye başkanı görevden alınacak
Flaş Karar! İstifa etmeyen belediye başkanı görevden alınacak