Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Şanlıurfa esnafı işlerin durgunluğundan şikâyetçi

Şanlıurfa esnafı işlerin durgunluğundan şikâyetçi

Geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğu Şanlıurfa'da, küçük esnaflar işlerin durgunluğundan şikâyetçi.

Giriş Tarihi: 19 Kasım 2014 Çarşamba 13:00
Şanlıurfa esnafı işlerin durgunluğundan şikâyetçi

Genellikle köylü ve maddi durumu iyi olmayan kesime hitap ettiklerini belirten Şanlıurfa çarşı esnafı, kentte yapılan yatırımların yetersizliği, kış aylarının gelmesiyle de tarım işçilerinin şehir dışına çalışmaya gitmeleri, piyasada bir durgunluğun oluşmasına sebep olduğunu belirttiler.

Kredi kartları, senet ödenekleri ve işlerinin durgunluğundan dolayı, esnaf olarak iş yapamaz duruma geldiklerini belirten Mehmet Göçebe, çarşı esnafı olarak genellikle maddi durumu düşük olan ve kırsal kesimden gelenlere satış yapabildiklerini, bu kesimlerin de maddi durumlarının iyi olmadığından piyasanın durgunluk yaşadığını belirtti.

Kredi kartlarından dolayı piyasada döner sermaye kazancı olmadığını ifade eden Süleyman Beyaz ise  “Yetkililerin iş alanı konusunda teşvik edici çalışmaları olması lazım. Buna binaen durmadan alınan vergililerin hafifletilmesi ve esnafın rahat bir nefes almasına imkân oluşturması lazım. Sonuçta satış olsun olmasın, ödenen yüksek vergiler bizleri çok kötü etkiliyor. Esnaf bu yönden sıkıştırıldığı için sıkıntılı bir durum yaşıyor. Esnafın durumunun iyileştirilmesi için yetkilerin gerekli çalışmaları yapması gerekir.” ifadelerinde bulundu.

Şanlıurfa’da yatırımlar yetersiz
İşlerin durgunluğunu kente yatırımların gereğince yapılmamasından kaynaklandığını ifade eden Bilal Aktaş, “Geçim kaynağımız tarım olduğundan dolayı esnafın geçimi de tarıma bağlı. Geçim kaynağımız köylülerdir, köylü alışveriş yapamayınca bu durum şehre de yansır. Bizde üretim yok aslında. Zengin kesiminin fabrikalar açıp kendi başına üretimi yapabilmesi lazım. Pamuk buradan ithal edilirken bir kumaş fabrikası veya iplik fabrikası bile açılamadı.” şeklinde konuştu. (Sedat Kuşulay-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Kamu Alacaklarına Türk Lirası Düzenlemesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com