Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa esnafı iş yapamamaktan şikâyetçi

Şanlıurfa'da iş yoğunluğunun azaldığından şikayet eden esnaf, mevsimlik işçi göçü ile şehir merkezinde açılan dev alışveriş merkezlerinin işlerine sekte vurduğunu söylediler.

Şanlıurfa esnafı iş yapamamaktan şikâyetçi
Şanlıurfa esnafı iş yapamamaktan şikâyetçi

 Şanlıurfa’da mevsimlik işçi göçü ile şehir merkezinde açılan dev alışveriş merkezlerinin işlerine sekte vurduğunu belirten esnaf, iş yapamaz hale geldiklerinden şikayet ediyor. 

Büyük mağazalarının artmasıyla birlikte küçük esnafın bitme noktasına geldiğini ifade eden esnaf Fethi Çekilmez, “Alışveriş merkezlerinin şehir içinde açılması çok yanlış bir şey. 27 yıldır bu çarşıdayım, bu yaşıma kadar böyle bir durgunluk görmedim. Devlet, insanları bankalara kredilerle borçlandırdı. Küçük esnaf bitti. Bundan sonra da nasıl olacak bilmiyoruz. Alışveriş merkezlerin kapatılması doğru bir şey değildir. Ama uzakta olması daha iyi olacaktır. 10-15 gün bir denesinler, kapatılsın alışveriş merkezleri o zaman küçük esnaf ortaya çıkacaktır. Büyük alışveriş mağazalarından dolayı işlerimiz durgun.” ifadelerini kullandı.

 

Mevsimlik işçi göçünün de esnafı olumsuz etkilediğine dikkat çeken Çekilmez, “İş yapamamamızın en büyük etkilerinden birisi de mevsimlik göçlerdir. Mevsimlik göçler nedeniyle birçok vatandaşımız şehir dışına çıkıyor. Bundan bizler de etkileniyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Türkiye’ye komşu ülkelerdeki çatışmaların sınır ticaretini bitirdiğini bunun Şanlıurfa esnafını olumsuz etkilediğini belirten esnaf Ömer Özcan ise, “Savaştan dolayı bir durgunluk var. İnsanlar yatırım yapmaya korkuyor.”ifadelerini kullandı.

 

Şanlıurfa esnafından Nihat Esmer, “ Birçok esnaf veya büyük firmalar 2014’ü ayakta kalma yılı olarak görüyorlar. Bu yıl tüm esnaf için çok sıkıntılı olduğunu söyleyebiliriz. İşsizliğin en büyük sebebinin 17 Aralık sonrası yaşanan kargaşa olduğunu düşünüyorum.”dedi. (Mustafa Bikeç- İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle