Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Şanlıurfa Emniyetinden IŞİD iddialarına cevap

Şanlıurfa Emniyetinden IŞİD iddialarına cevap

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklama ile, Türkiye ile IŞİD arasındaki rehine takasında kullanıldığı ileri sürülen İngiliz vatandaşı Shabaz Süleyman’ın rehine takası gerçekleşmeden önce, kaldığı hapishaneden internet aracılığıyla dışarıdaki IŞİD militanlarıyla iletişim kurmalarına izin verildiği iddialarına cevap verildi.

Giriş Tarihi: 17 Ocak 2015 Cumartesi 16:05
Şanlıurfa Emniyetinden IŞİD iddialarına cevap

Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, Çeşitli haber siteleri ve gazetelerde; yabancı uyruklu şahısların Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü görevlilerince gözaltına alındıkları ve gözaltındayken yapılan işlemler ile ilgili bazı beyanlarda bulunulduğu anlaşılmıştır. 

İlimizde “İllegal Çıkış Yapmak” veya “Pasaport Kanununa Muhalefet” suçlarından yakalanan yabancı uyruklu şahıslar, 04.04.2013 tarihli 6458 sayılı “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” kapsamında İlimiz Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğüne durumlarının belli olması sürecinde İDARİ GÖZETİM için teslim edilmektedir. Bahse konu kanun çerçevesinde İlimizde yakalanan yabancılar; İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce haklarında verilecek karar alınana kadar, 180 günlük kontrol altında bulundurma işlemine tabi tutulmaktadır. Söz konusu işlem gözaltı işlemi değil, barındırma işlemidir.
İlimizde Pasaportsuz yakalanan yabancılar için barınma merkezleri henüz faaliyete geçmediğinden, yabancılar bu sürede Emniyet Müdürlüğüne ait binalarda düzenlenen Yabancılar Misafirhanesinde bekletilmekte, bu süreçte bu misafirhaneden ayrılamamakta ancak 6458 sayılı “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine bağlı olarak barınma, yemek ihtiyaçları karşılanmakta, haberleşme özgürlükleri kısıtlanamamaktadır. Bu durum uluslararası hukuk ilkeleri, insan hakları ile iç hukuk mevzuatının idareye verdiği emredici hükümdür.
Bu bilgiler ışığında bahse konu haberlerin, gerçeği yansıtmadığı; Emniyet Müdürlüğümüzün kanun kapsamında yapılan iş ve işlemleri olduğu, Hukuk Devleti ve Hukukun üstünlüğü ilkelerine herhangi bir aykırılık oluşturulmadığı aşikardır.
Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü olarak Hukuki dayanağı olmayan ve Kamu Güvenliğini tehlikeye sokacak hiçbir işleme müsaade edilmeyeceğinin bilinmesi, Basına ve Kamuoyuna saygıyla duyurulur. İl Emniyet Müdürü  Eyüp Pınarbaşı" denildi. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'da iki katlı ev çöktü, 1 kişi yaralandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com